Спецсъдът не пусна от ареста Николай Банев и съпругата му Евгения Банева, предаде репортер на БГНЕС.
Още: Най-важните новини за деня: 1 май 2025 г.
Още: Прогноза за времето - 2 май 2025 г. (петък)
Днес съдът разгледа мярката за неотклонение на Банев и прецени, че молбата на адвоката му за изменението й трябва да бъде оставена без уважение.
Специализираният апелативен съд остави Николай и Евгения Баневи в ареста на 13 декември 2018 г. Семейството бизнесмени бяха предадени от френските власти на разследващия екип от Специализираната прокуратура на 6 декември 2018 г. Наказателната отговорност на Николай Банев и Евгения Банева се ангажира за 7 престъпления от общ характер. Според прокуратурата от 2005 г. до задържането им в Ница Баневи източили четири предприятия, укрили десетки милиони данъци и изпрали повече от 1 млрд. лв.
Майката на бизнесмена Мария Банева също се сдоби в обвинение. 77-годишната жена отговаря за участие в организирана престъпна група за данъчни престъпления, присвояване и пране на пари. Мария Банева остана на свобода срещу 10 хиляди лева гаранция.
Още: Саботаж или кражба на важни данни: Защо българският F-16 не е счупен, но не работи?
Още: КТ "Подкрепа" с шествие и рок концерт за 1 май в София
Николай Банев окачестви процеса срещу семейството му с фразата "крадецът вика дръжте крадеца". Основната част от свидетелските показания нямат нищо общо с истината, която е свързана с публични акционерни дружества, има колективни органи за управление. Конкретно „Полимери” и „Елма” имаха заместник-директор, който отговаряше за защитата на акционерите. Той е контролиран директно от КФН. Акциите бяха едни от най-търгуваните на БФБ, добави Банев.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
В „Полимери” имаше над 2000 акционери. Как си представяте, че ще правят това, което Николай Банев има каже, коментира още той.
Съдебни изпълнители влизат в къщата на Евгения и Николай Баневи в столичния квартал "Бояна". Целта е да бъде описано имуществото на бизнесмените.