На фона на новините за рекордно мръсния въздух, който дишат софиянци, Евростат публикува изследване, поставящо България на първите места по намаляване на вредните емисии в ЕС.
Още: Прогноза за времето - 3 май 2025 г. (iсъбота)
Още: Какво ще е времето през почивните дни: Прогнозата на Деница Стоянова
Според данните на базираното в Люксембург статистическо бюро емисиите въглероден диоксид (CO2), изхвърляни в атмосферата в рамките на ЕС, са намалели с 0,4% през миналата година.
Най-любопитното от изследването е, че най-големите спадове при въглеродните емисии се отчитат в Малта и в България. Рицарският остров регистрира спад на изхвърления в атмосферата CO2 със 18,2%, а нашата страна е на второ място с намаление от 7 на сто.
На противоположния полюс - сред страните с най-голям ръст на замърсяването с CO2, лидер е Финландия. В северната държава емисиите на вредния газ са се увеличили с 8,5%. Притеснителни са и данните за Кипър (7%), Словения (5,8%) и Дания (5,7%).
Още: Най-важните новини за деня: 2 май 2025 г.
Още: Как ще се пенсионираме: Идеи с много неизвестни (ВИДЕО)
Въглеродните емисии се смятат за основният фактор, влияещ върху глобалното затопляне, тъй като формират 80% от парниковите газове в ЕС, предаде OFFNews.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: За и против промените за споделеното родителство: Говори съвносител на проекта
Въпреки значителното намаление на емисиите на CO2, изхвърляни в атмосферата, страната ни остава сред лидерите в класацията по изхвърляни прахови частици. ЕС осъди България заради мръсния въздух в София, Пловдив, Перник и Варна. Страната ни е на четвърто място в света по смъртност заради замърсен въздух.
Измерванията показват, че българите в цялата страна дишат въздух, който е вреден за здравето, а това има и значителни икономически последици.
Съдът в Люксембург е категоричен, че седем години - между 2007 г. и 2014 г. постоянно са превишавани както годишните, така и дневните допустими норми за концентрации на фини прахови частици.
Още: Русия атакува не Украйна, а идеята за свободна Европа (ВИДЕО)
Още: Законно ли е да ви взимат 800 лева за 12 км пътна помощ? Проверката приключи