Приемането на България в Шенгенското пространство по въздушни и морски граници вече официално е факт. Какво се променя за нас официално оттук-нататък и доволни ли са хората от това решение?
Още: Най-важните новини за деня: 1 май 2025 г.
Още: Прогноза за времето - 2 май 2025 г. (петък)
От Actualno.com решихме да разговаряме с вас, нашите зрители и читатели, за да разберем какво е мнението ви по-въпроса. По-голямата част от анкетираните отговориха, че са доволни от приемането ни в Шенген по въздух и вода и с нетърпение очакват да бъдем приети и по суша.
А какво се променя на практика?
Снимка: IStock
Още: Саботаж или кражба на важни данни: Защо българският F-16 не е счупен, но не работи?
Още: КТ "Подкрепа" с шествие и рок концерт за 1 май в София
Първото и основно, което трябва да знаем, е че няма да подлежим на паспортен контрол на вътрешните въздушни и водни граници. Всички пътници, които заминават или пристигат до страни членки на Шенгенското пространство, ще бъдат насочвани към обособени за това гейтове.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Когато пристигнем в страна членка на Шенгенското пространство, документите ни няма да бъдат проверявани. Ще бъдем директно насочени към зона за получаване на багажа и изхода на летището.
Проверката на бордните карти и проверката на сигурността остава същата.
При непълнолетни граждани вече няма да се изисква декларация съгласие от родителите, но остава задължително носенето на документ за самоличност. Ако има несъгласие от страна на някой от родители за пътуването, то може да бъде издействана забрана за напускане на България от страна на несъгласния.
Още: Прогноза за времето - 1 май 2025 г. (четвъртък)
Още: Задават се градушки: Готови ли сме да ги посрещнем?
Какви други промени предстоят - вижте в репортажа: