Около 3,7 млн. декара гори, залесени върху земеделски земи, ще могат да бъдат изсичани само с разрешение от кметовете на населени места. Това предлагат от ВМРО в нов законопроект, който касае над 10% от всички български гори.Проектът е внесен от Александър Сабанов.
Още: Експерт: Изоставаме сериозно в използването на дронове и антидрон системи
Още: Най-важните новини за деня: 23 септември 2025 г.
Партньорите на ГЕРБ в управлението ползват тяхната "техника" за заобикаляне на едно четене - внасят допълнение в Закона за пчеларството между първо и второ четене, с което променят чрез Заключителни разпоредби Закона за селскостопанското имущество. Допълнението естествено няма нищо общо с първоначалната цел на законопроекта.
Според природозащитниците от "Зелени закони" кметовете имат интерес да не прехвърлят самозалесилите се гори в земеделски земи в горския фонд, който се управлява от Закона за горите. Така те могат да ги управляват като пасища. А ако се приеме предложението за лесна сеч, това ще облагодетелства общините с бързи печалби от дърводобив и получаване на евросубсидии за почистване на пасища.
Инициативата "Зелени закони" призова граждани за становища до парламентарната комисия по земеделие, която ще разгледа закона днес.
Още: Експерт: Всяка втора капка вода не достига до потребителя
Още: НСИ се оплака груба политическа намеса върху независимостта си
Няма да има "отчетност, контрол и правила", пише авторът на сигнала от „Зелени закони“ Тома Белев.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: До 60% отстъпка за модерни кухненски уреди Berlinger Haus в Kaufland
Още: Българин, мобилизиран в Украйна: Радев и външно министерство влязоха в диалог (ВИДЕО)
Сега Законът за опазване на селскостопанското имущество (ЗОСИ) прехвърля контрола в ръцете на общините само за изсичане на отделни дървета – до 5 дървета могат да се отсекат с разрешение на кмета, а над 5 – с разрешение на началник на управление „Земеделие“. Отсичането на гори се разрешава единствено от специалистите с лесовъдско образование - по реда на Закона за горите.
„Близо 1/3 от тези гори са с възраст над 50 г., а в общини като Медковец, Кнежа, Никопол и Долна Митрополия представляват над 50% от наличните в района“, пишат от „Зелени закони“. „Близо 2 400 000 дка - или 2/3 от всички гори върху земеделски земи - са собственост на общините“.
От гражданската инициатива добавят, че законопроектът на ВМРО ще доведе не само до изсичането на стотици хиляди декари гори, но и до наказателни процедури на Европейската комисия. Причината – „неспазване на европейските директиви за опазване на биоразнообразието и новите изисквания на ЕК за увеличаване на залесената площ в европейските държави“.
Още: Риск от дискриминация: КЗД препоръча на "Топлофикация" друго време за ремонта в "Дружба"
Още: А1 представи визията си за бъдещето на технологиите пред журналисти на юбилейното Tech Trip
Отговор на обвиненията даде вносителят на измененията Александър Сабанов чрез личния си Фейсбук профил.
"Предложените от мен промени в Закона за опазване на селскостопанското имущество целят облекчаване на реда, по който всеки собственик на земя може със заявление до кмета да получи разрешение да премахне дървета в собствената си земеделска земя на площ до 1 дка., когато тя се е самозалесила. Целта е да може да я използва по предназначение, а именно като земеделска земя!
Тази идея обаче се стори на Тома Белев като опит да се изсекат 3.7мил. декара гори!?! За незапознатите и в момента редът, по който да се премахнат дървета до 5бр. се разрешава от кмета на района или кмета на кметството, а над 5бр. от направление “земеделие” в общината. Проблемът тук е, че повечето собственици въобще не питат никого, а директно премахват дърветата, защото трябва да ходят до общината да подадат заявление и да чакат отговор който се бави във времето.
Както коментира г-н Дунчев в свое интервю по БНР съдебната практика и в момента е в полза на собствениците на имотите, в които се извършва това премахване на дървета дори и без да е получено разрешение за това! Най- вероятно с мотива че частната собственост е неприкосновена по Конституция. С промените се цели подаването на заявленията да става по - лесно и по - близо до хората и те да изпълняват закона!
За всички, които не са разбрали опита за манипулация от страна на Белев става въпрос за имоти с площ до 1 дка!!!
Това прави най-малко 3.7 милиона заявления!!!
В момента редът е подобен, а за последните 30 години това не се е случило!!!
P.S. И в момента горските нямат никакви правомощия в територии определени като земеделска земя!"