Десетки хиляди българи може да бъдат депортирани от САЩ

22 февруари 2017, 21:11 часа 7549 прочитания 0 коментара

Десетки хиляди българи може да бъдат депортирани от САЩ. До това може да се стигне заради нови директиви на администрацията на Доналд Тръмп за имиграционните закони.

Още: Най-важните новини за деня, 25 август 2025 г.

Още: Родителите на Сияна получиха 300 000 лв. обезщетение: Толкова струва животът на дете в България

Два нови меморандума на министерството на националната сигурност от вчера превръщат предизборните обещания на Доналд Тръмп в реалност.

Директивите дават широки правомощия на имиграционните служители и сега буквално всеки, който е без статут, може да е обект на депортация.

В рязък контраст с дългогодишната имиграционна политика на няколко президенти, Доналд Тръмп нареди на своята администрация да прилага стриктно имиграционните закони. Така всеки, който няма легален статут, вече е мишена за депортация, независимо дали е извършил тежко престъпление или не.

Още: Неочаквано почина легендарен български фоторепортер

Още: Прогноза за времето - 26 август 2025 г. (вторник)

„Всеки, който е тук нелегално, е обект на депортация по всяко време”, заяви говорителят на Белия дом Шон Спайсър, цитиран от Нова тв.

Още: Официално: Дронът край Созопол е руски - бил е опасен, но задачата му остава мистерия

Още: Ексклузивно в Kaufland – ограничени бройки раница Minecraft от 3 части

Много правозащитници обаче виждат нещата по друг начин. По времето на Обама с приоритет за депортации бяха 3 групи хора - осъдените за сериозни престъпления, тези, които са заплаха за националната сигурност, и тези, които са отскро в САЩ.

Според новите правила на Тръмп обаче всеки, който е обвинен, а не осъден за престъпление, дори шофиране в нетрезво състояние, може да бъде депортиран. А според указанията имиграционните служители имат големи правомощия да решават кой да бъде депортиран.

Новите мерки будят страх и паника сред българските емигранти.

"Телефоните не спират да звънят, звънят и такива, които вече са в процедура - не са абсолютно нелегални, но се притесняват от новите настроения, които ще настъпят вследствие на промените", съобщават от българското посолство.

Притеснени са и тези, доведени в САЩ като деца и които досега бяха защитени от програма на Обама.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес