Финансовите министри от ЕС постигнаха споразумение за създаване на единен банков надзор. Това означава, че ЕЦБ се сдобива с правомощия да затваря финансови институции в цялата еврозона.
Още: Прогноза за времето - 26 юни 2025 г. (четвъртък)
Още: Най-важните новини за деня: 25 юни 2025 г.
Историческото споразумение беше обявено в "Туитър" от няколко участници в разговорите. Те продължиха над 14 часа и приключиха рано тази сутрин, в навечерието на срещата на лидерите на ЕС по-късно днес.
Създаването на общ надзор на банките в еврозоната, който е поверен на Европейската централна банка (ЕЦБ), е първият етап от банковия съюз, който европейските лидери искат да учредят за избягване на нови кризи.
Какви са новите правомощия на ЕЦБ и как ще се избягват финансови кризи и фалити на големи банки - четете в Expert.bg.
Още: "Свобода за Деси": Протест пред президентството поиска помилването на Иванчева
Още: Очаква ни най-горещият ден: Прогнозата на Деница Стоянова