Социалните партньори се разбраха за промени в Кодекса на труда. НСТС заседава вчера. Основният проблем беше, че бизнесът и синдикатите не се разбраха за еднодневните трудови договори, сумираното работно време и извънредния труд. С компромиси и от двете страни обаче бяха постигнати споразумения по други точки.
Още: Най-важните новини за деня: 2 юли 2025 г.
Още: Български огнеборци помагат в гасенето на големия пожар на Халкидики (СНИМКИ)
Какви са промените в Кодекса на труда?
Ще има забрана работник да сключва втори трудов договор с основния си работодател, ако предвидената в него работа е същата като в първия договор.С основния работодател се забраняват и вторите договори за дейности в определени дни от месеца.Разрешени остават само втори договори с друга фирма или със същата, но за различна от основната работа или извън регламентираното работно време.
Сумираното изчисляване на работното време да се прави за период от 1 до 4 месеца, а не за половин година, предвиждат още промените в Кодекса на труда. Но отново с колективен договор сумираното изчисляване може да се удължи до пълна година. И тук синдикати и работодатели не харесаха предложенията на правителството.
Още: Заради мъртва риба в Марица: РИОСВ с нова проверка край пловдивско село
Още: "Внасяме лекари от чужбина като пластмасови домати по магазините"
Еднодневни трудови договори да се подписват и от тютюнопроизводители, предложи още кабинетът. Тук против бяха само от “Подкрепа”, защото според тях тези договори се ползвали за укриване на работници на черно, когато се появят трудови инспектори.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Още осем зубъра се заселиха в Източните Родопи
Още: Къде да избягате от жегата? Времето утре - 3 юли 2025 г.
От 8 на 4 месеца се намалява изискването за минимален трудов стаж за ползване на платен годишен отпуск от работници и служители, които постъпват за пръв път на работа, предвижда друга промяна в Кодекса.
Предлагат се и нови глоби за работодатели, които наемат работници, без да сключват с тях договори. Повторно нарушение за недеклариран труд, неизплатени заплати и обезщетения вече ще се наказва от 15 000 до 20 000 лв., а за виновно длъжностно лице глобата е от 5000 до 10 хил. лв. Изяснява се и какво е системно нарушение- при три или повече нарушения. Тогава глобата вече е от 20 000 до 30 хил. лв.
Учителите пък вече няма да бъдат пенсионирани едностранно с решение на директора, а ще трябва да се иска тяхното съгласие.
Още: „Грийнс“ ООД - история за модерно земеделие от Първомай до трапезата на над 1 млн. българи
Още: Рокади в ръководството на bTV: Постът на Хекимян вече си има титуляр
До 19 юли тече общественото обсъждане на законопроекта, след което се очаква до 22 юли да бъде внесен за обсъждане в Министерския съвет.