Какъв туризъм правим ние – само с безплатни шезлонги ли? Нито дума не е спомената за това какво става с нашето наследство: като физическо състояние, като управление, като потенциал и като режими в тази ситуация. Сега, когато сме тръгнали да спасяваме туризма, говорим само за шезлонги, концесионери и хотели.
Още: Сълзотворен газ и гумени куршуми: Протестите в защита на Имамоглу продължават (ВИДЕО)
Още: Нова проверка на българското море: има ли тежки метали, пестициди и радионуклиди?
Това заяви пред БНР специалистът по тракийска археология проф. Диана Гергова.
„Никой не говори за това, че за да задържим каквито и да е туристи – дали чужди, дали наши, ние трябва да се обърнем към нашето културно наследство. Това е големият проблем – че нашите паметници вече години наред нямат адекватна система на опазване, която да позволява те да са поддържани, да се развиват, да вървят напред – с начина на експониране, с разказа, който биха дали на туристите.“, каза още специалистът.
"Никой не обръща внимание на огромния икономически потенциал на нашите паметници и на това, че сме длъжни не само заради собствената си история, но и пред човечеството - да ги пазим, защото са уникални", подчерта археологът.
Още: Прогноза за времето - 22 март 2025 г. (събота)
Още: Най-важните новини за деня: 21 март 2025 г.
„Сега, когато България се обърна и към своето земеделие, разбра, че трябва да поощри своите хора, своите работници, никой още не съм чула да каже дума – а какво правим с този невероятен потенциал от уникални световни паметници.“, запита още проф. Гергова.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Ще вали ли през почивните дни: Вижте прогнозата на Гери Малкоданска
Още: Без МЕЧ в парламента, но с магазини в пощите - скандалите и важното от мрежата на 21 март
"Нямаме поведение на нивото на паметниците ни", смята проф. Диана Гергова.
По думите й спасителните разкопки в България се провеждат на страшно високо ниво, в това отношение можем да се гордеем, но относно редовните, по думите й „трябва да бием тревога и то голяма“.
Обикновено редовните разкопки се финансират от общините, в тях се включват и много доброволци от цяла Европа. Тъй като в настоящата ситуация нищо не може да се планира, проф. Гергова е на мнение, че тези разкопки трябва да се отложат за догодина.
Още: Магията на истинския вкус: Как се произвежда натурален сладолед? (ВИДЕО)
Още: ОББ и Grand Hotel Millennium Sofia даряват 60 минути на природата
„Още повече, че нашите прекрасни обекти, които са предмет на редовните разкопки, са от изключително голямо значение за България, за нейното икономическо развитие и национално самочувствие.“