Работници с неразплатени заплати за близо 700 000 лв. блокираха днес главния път Смолян - Пампорово, в района на Чепеларе.
Още: Нетипични градушки от "суперклетката" в Ямболско - причините (СНИМКИ)
Още: Снежна покривка на Витоша в края на май (СНИМКИ и ВИДЕО)
Около 13.00 ч. в рамките на час те спираха движението на всякакъв вид автомобили, като пропускаха колоните на всеки 15 минути. Образуваха километрични опашки от пътно превозни средства в посока Пампорово - Чепеларе, от където в неделния ден пътникопотокът от туристи, които се прибират от курортните ядра в Родопите, е засилен.
Недоволството на десетките хора бе, че вече години наред не могат да получат изработените си възнаграждения, като работници в пътно-строителната фирма "Виастройинженеринг"ООД - Смолян. Задълженията към близо 150 човека възлизат между 600 000 и 700 000 лв. Всеки от тях има да взема между 7 и 8 заплати, като задълженията към всеки са различни, в зависимост на какъв щат са били назначени и какви задължения са изпълнявали. Има работници, които имат да получават по повече от 9000 лв., а Джамал Дуран има да взема около 120 000 лв,, като в тази сума освен заплати на него и семейството му, са включени и суми за изпълнения на допълнителни дейности със собствена техника към фирмата длъжник.
Въпросната фирма е претърпяла няколко трансформации, като през 2015 г. е закупена от друга пътно-строителна фирма "Иса 2000". Тогава хората имали надежди, че новият купувач ще изплати задълженията, но това не се е случило.
Още: "Изкуството може да намали агресията и да отскубне децата от отровните екрани"
Още: Нашествие от марокански скакалци в Благоевградско
Надеждата на хората остава само в промяна в законодателството, което да позволи да получат изработените си заплати от Гаранционния фонд. Повечето от работниците имат съдебни решения за дължимите суми и съответно изпълнителни листове, но те на този етап се оказват само листове хартия, предаде Дарик.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Ремонтът на бул. "Стамболийски" навлиза в нов етап
Още: Внимание: Риск от наводнения, частично бедствено положение по места
"Решихме да направим този протест, за да напомним на тези, от които зависи казуса, че не сме забравили и сме си дали труда и здравето за това, което ни дължат. Потърсихме съдействието на правосъдната българска система, дадохме си парите за адвокати и съдилища, но не ни помогнаха", каза един от потърпевшите Атанас Станков от Чепеларе
"Обърнахме се към всички други институции в лицето на президентство, НАП, НОИ, на инспекция по труда, от всякъде нищо. Единствено институцията на омбудсмана ни дава някакви надежди, за този гаранционен фонд, за който се говори, но и от там май ще пием по една студена вода, защото все още не е приет и се умува как да се приеме. Това е, търсим си заплатите, искаме си труда", допълни той.
Оказало се институцията на омбудсмана е била засипана от жалби за неизплатени заплати назад във времето в първите месеци на настоящата година.
Още: Прогноза за времето - 25 май 2025 г. (неделя)
Още: Най-важните новини за деня: 24 май 2025 г.
"Омбудсманът предложи на вниманието на народните представители пакет от законови промени, за да може да се защитят правата на работещите. Едно от тези предложения е удължаване на тримесечния срок, който сега съществува в закона и който касае времето от прекратяване на трудовото правоотношение до вписване на решението за откриване на производство по несъстоятелност. Този срок от три месеца е изключително кратък и е преграда за много хора да придобият право на вземания от фонда", заяви Венцислава Мирчева - началник отдел в институцията на Омбудсмана, която пристигна при протестиращите в Чепеларе.
"Нашето предложение е този срок да е 12 месеца. Депутатите имат разбирането, че този срок трябва да е 6 месеца. Силно се надяваме този срок да бъде удължен", обясни тя.
Протестиращите се заканиха, че ако не се вземат мерки и не получат разбиране от компетентните институции, те ще продължат с протестите и за напред.