Ще има ли шоково поскъпване на горивата у нас?

20 септември 2019, 09:30 часа • 2939 | прочитания

Шефът на Българската петролна и газова асоциация Андрей Делчев успокои всички, че не се очаква шоково поскъпване на горивата у нас.

Още: Най-важните новини за деня: 1 май 2025 г.

Още: Прогноза за времето - 2 май 2025 г. (петък)

В студиото на "Тази сутрин" по bTV той обясни, че цената на суровия петрол върви надолу заради кризата в Саудитска арабия, забавянето на икономическия растеж и свръхпредлагането на петролни продукти на пазара.

"Предлагането надвишава търсенето, при което цените стоят на едно стабилно ниво и се наблюдава успокояване на пазара", посочи Делчев.

Запитан от Биляна Гавазова да очакваме ли повишаване на цените на горивата, Делчев каза: "Може да направим предпазливи прогнози, че ще се стабилизира цената на суровия петрол и не трябва да очакваме шок, шокови цени и шоково поскъпване на горивата на пазара у нас".

Още: Саботаж или кражба на важни данни: Защо българският F-16 не е счупен, но не работи?

Още: КТ "Подкрепа" с шествие и рок концерт за 1 май в София

Той отказа да направи сравнение със случилото се през 2012 г., защото поясни, че много неща са се променили от тогава.

Иначе Андрей Делчев заяви, че българският бизнес не се е възползвал от по-високите цени на световните пазари.

Делчев заяви също така, че няма разлика в качеството на горивата между България и другите страни от ЕС. "Качеството е еднакво, има стандарти и наредба. Безспорно има нарушения, но като маса горивата са в стандартите, които се изискват", каза още изп. директор на БПГА.

Цената на петрола нараства по време на търговията в Азия в четвъртък след дни на силна волатилност. Балансът се завърна, след като властите в Саудитска Арабия обещаха до края на септември да възстановят загубения си капацитет след атака срещу производствени мощности в страната миналата седмица.

Още: Прогноза за времето - 1 май 2025 г. (четвъртък)

Още: Задават се градушки: Готови ли сме да ги посрещнем?

Международният еталонен сорт Брент поскъпва с близо 0,1% до 63,66 долара за барел.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Тодор Беленски
Тодор Беленски Отговорен редактор
Новините днес