Увеличават се инцидентите с туристи в планините в последния месец, предупреждава Планинската спасителна служба при Българския червен кръст.
Още: Нови ремонти на "Тракия" и нови километрични тапи на магистралата
Още: Сняг вали на “Петрохан“, слагайте зимни гуми
Още: Шефът на ПСС отчете ръст на спасителните акции в планината
За изминалите три седмици планинските спасители са провели 19 акции, като 7 от тях са били в рамките само на 3 дни. Най-често акции са реализирани в района на Седемте рилски езера, в планините Витоша и Пирин.
138 са спасителните акции от началото на годината, като за същия период на миналата година броят им е бил 129. Основните причини за инцидентите са подценяването на условията в планината и надценяване на собствените възможности, липса на планинарска култура и неподходяща екипировка.
Още: Сняг на "Алеко". Ще го видим ли и в София? Прогнозата през следващите дни от Анастасия Кирилова
Още: Временно спират ферибота Оряхово - Бекет
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Правосъдие за всеки" обяви война на Facebook: Страницата им остава блокирана
По тази причина планинските спасители отново напомнят най-важното преди разходка или преход в планината.
"Планирайте преди да тръгнете! Проучете внимателно маршрута! Съобразете екипировката, опита си и възможностите си спрямо маршрута! Проверете метеорологичната прогноза преди да тръгнете! Научете основни похвати за оказване на първа помощ! Ходенето сам в планината води до сериозни рискове! Избягвайте го! Преди да тръгнете, информирайте някого за Вашия маршрут! Пестете батерията на телефона си! Качете на телефона си мобилното приложение на ПСС! Вземете сладки храни, които бързо възстановяват енергията! При топло време обезводняването е сериозен проблем. Носете вода! Независимо от условията носете свирка, резервни батерии! Ако имате сериозен проблем и се нуждаете от помощ запазете спокойствие! Подайте сигнал за помощ на тел. 112 и изпратете SMS с вашите координати чрез мобилното приложение на ПСС. Направете си планинска застраховка!", са препоръките на Планинската спасителна служба.
Всички новини за планинското спасяване - четете ТУК.
Още: Най-важните новини за деня: 1 октомври 2025 г.
Още: Специални опаковки удължават срока на годност на прясната риба в Kaufland