За да стане член на ЕС, Македония трябва да реши съществените проблеми със своите съседи и да реализира реформите, наложени от ЕК. Това не е лесен процес, но няма друг път. Това е заявил българският външен министър Кристиан Вигенин в интервю за радио Дойче веле.
Още: "SMS-ите на BG-ALERT всяват паника": Кметове алармират, че никой не знае какво да прави
Още: "F-16 ще стане любим самолет на много от нас": Версиите за повредата на изтребителя
„Добрите отношения с Македония за нас са от огромно значение. Със съжаление трябва да констатирам, че през последните години се забелязва определен дефицит в двустранните отношения. Най-вероятно това се дължи на факта, че през последните години в Република Македония владее тенденция за засилване на национализма, което неизбежно води до задълбочаване на недоверието помежду ни. Негативната медийна кампания спрямо нас, опитите за присвояване на исторически събития и личности, претенциите за „македонско малцинство” в България и ред други факти създават стереотипи в македонското общество, което от своя страна пораждан реакция на българското общество”, заявил Вигенин. По думите му България се чувства заплашена от политиката на Македония през последните години, политика, която не е предизвикана с нищо.
„Напротив, България подкрепя Македония от самото й създаване. Но когато все повече се поставя под въпрос българската история, българското културно-историческо наследство и се представя несъществуващо македонско малцинство у нас, не можем да си затворим очите. За да стане член на ЕС, Македония трябва да реши проблемите със съседите си”, казва Вигенин.
На въпрос докъде е стигнала подготовката на евентуалния договор за добросъседство Вигенин посочва, че досега е имало четири кръга на преговори и сега Македония е наред да покани двата преговарящи екипа.
Още: F-16 e жертва на саботаж? Или на чиста некадърност и мърлящина: Анализ
Още: Патриархът: Църквата роди училището с Божията помощ, “Добродетели и религия“ ще ни обедини
„До този момент няма такава покана, но се надяваме да пристигне скоро. Съществуват три спорни въпроса, за които е необходима силна политическа воля от страна на македонското ръководство. Смятаме, че ръководството на Република Македония няма ентусиазъм за договора, но България настоява за негово подписване”, подчертава Вигенин.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Пак спад: Къде е България в класацията за свободата на словото
Относно общата история, македонската политика към македонското малцинство извън граница и спора около езика, Вигенин заявява, че декларацията от 1999 г. между двете страни е основа, в рамките на която може да бъдат решени съществуващите проблеми.