Граждани се организираха в социалните мрежи и днес излязоха на протест срещу действията на синдикатите КНСБ и КТ “Подкрепа“ по време на протеста, който 6 дни остави София без наземен градски транспорт. Протестиращите тръгнаха от площад “Македония“ и се събраха пред централата на КНСБ. Протестът е под надслов: "Срещу КНСБ и КТ "Подкрепа": Не на приоритета на нискоквалифицирания труд пред знанието". "Тези организации открито и с гордост подкрепиха незаконен протест, който блокира нормалното функциониране на двумилионен град.
Исканията, които бяха поставени, не отговарят на реалностите на трудовото възнаграждение в България, а данъкоплатците понесоха тежестта на ситуацията, включително чрез пренасочване на средства от държавния към общинския бюджет".
Нискоквалифициран срещу висококвалифициран труд
Още: "Държава, в която ватманите получават повече пари от учителите, е..."
Снимка БГНЕС
Това каза пред журналисти организаторът на протеста Петър Петров. И допълни, че протестиращите негодуват срещу синдикалните искания за заплати в сектори с ниска квалификация, какъвто е градският транспорт,
да надвишават възнагражденията в професии, изискващи висше образование и дългогодишна подготовка - като лекари, инженери, преподаватели, юристи и учени.
Снимка БГНЕС
"Не сме против достойното заплащане на нито една професия. Всеки труд трябва да бъде уважаван и справедливо възнаграден.
Младите няма да искат да учат
Още: Край на блокадата! Градският транспорт в София отново ще работи
Но когато системно се насърчава масовото искане за по-високи доходи в сфери, които не изискват дългогодишно образование и квалификация, за сметка на хора, които посвещават живота си на знанието, науката и развитието на обществото, това води до изкривяване на ценностната ни система", каза още Петров.
"Утре ще се чудим защо младите не искат да учат, да се развиват и да остават в страната. Образованието, науката и професионалното усъвършенстване са единственият път към по-добро бъдеще - и за нас, и за нашите деца.
Популизъм и политически натиск
Още: "Борисов капитулира от стратегията да шантажира софиянци": Мирчев за края на транспортната стачка
Нека покажем, че има хора, които ценят знанието, усилията и професионалния път, и не приемат подмяната на тези ценности с популизъм и политически натиск", смята организаторът на протеста.
Снимка БГНЕС
Една общинска структура с около 700 служители в администрацията, колкото наброяват работещите в една средна по големина банка, обслужваща цялата страна, не е потърсила вътрешна реорганизация или оптимизация, а вместо това е превърнала гражданите в "заложници на своя протест".
Още: Оркестрираният натиск върху кмета се засилва: Целта е ясна - свалянето му
"Противопоставихме се на този рекет, на това изнудване", подчерта Петров, който определи решението да се отпуснат 15 млн. лв. от държавния бюджет за заплатите на служителите в градския транспорт на София като “натоварило излишно финансите на държавата“.
Още: Къде са директорите на транспортните дружества? "Спаси София" настояха за обединение на фирмите