Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

ЕК не е спирала парите за завода за отпадъци в София

15 май 2019, 13:15 часа • 2330 прочитания

Европейската комисия отрече твърденията на БСП, че е спряла проекта за изграждането на завода за преработка на отпадъци в София.

Говорителят на Комисията по въпросите на регионалната политика Кристиян Шпар заяви пред БНР, че е получена молба за третата фаза на системата и в момента изготвя оценката си.

"Комисията ще излезе с решение по проекта, след като приключи оценката. На този етап не е спирано финансирането от еврофондовете", уточнява Шпар.

Вчера председателят на групата на БСП в Столичния общински съвет Калоян Паргов обяви, че проектът е спрян заради грешка при кандидастването. Според Паргов възможността за изграждане на завода с европейски пари е провалена. Той обвини за провала кмета на столицата Фандъкова и зам.-кмета по екологията Йоана Христова.

Председателят на СОС Елен Герджиков нарече думите на Паргов категорична лъжа, разкривайки, че проектът за завода е в процес на оценка от ЕК. Същото беше потвърдено и от Столична община.

Лидерът на столичните социалисти контрира, че проектът е "на трупчета" и никак не е сигурно, че средствата по проекта са на разположение за усвояване, тъй като общината не е поискала по надлежния ред от ЕК разрешение за предоставената държавна помощ.

Докато не се отговори на всички европейски изисквания, средствата не може да бъдат усвоени. "Ако Столична община не се справи в нужните срокове, този проект не може да се състои", убеден е лидерът на БСП-София.

Проектът

Съгласно заложеното в проектодоговора, изграждането на инсталацията ще стане от "Топлофикация София". Цената е 157 538 018 евро без ДДС, като 58,28% или 91 813 153 евро идват от Европейския фонд за развитие, а останалите т.е. до 67 млн. евро – чрез заем от ЕИБ.

Заемът ще се връща 19 години, като още на петата трябва да стартира връщането на главницата. Средно по 5 млн. евро годишно ще се връщат всяка година, а като източници за погасяване на дълга са посочени приходите на "Топлофикация София". Индикативната лихва на заема е 1,5%.

Проектирането и строителството на инсталацията ще отнеме 36 месеца, а още 24 месеца се предвидени за отстраняване на дефекти – след въвеждане в експлоатация. 36 месеца след като заработи предприятието ще може да му се оказва техническа помощ от изпълнителя. Очакваната печалба е 10 млн. евро на година, а годишните разходи били 7 млн. евро.

Относно финансовите параметри, лицето на "За да остане природа в България" и кандидат за евродепутат от "Демократична България" Тома Белев коментира при одобряването на проекта от СОС във Facebook така: "Министерство на околната среда ще даде 200 млн. лева от ОП "Околна среда" на Столична община, за да гори отпадъците си в собствена инсталация. Сега отпадъците се горят в пещите на циментовите заводи, като за това се плащат 5 млн. лева годишно."

Илия Лазаров
Илия Лазаров Отговорен редактор
Новините днес