Фандъкова каза кога започва изграждането на метрото към „Слатина“ (СНИМКИ)

02 ноември 2023, 14:05 часа 2160 прочитания 0 коментара

В края на ноември започват същинските строителни работи по изграждането на метрото към кв. "Слатина", което ще включва шест километра с шест метростанции. Това заяви днес Стоян Братоев, директор на "Метрополитен", който заедно с кмета на София Йорданка Фандъкова провери разширението на третия метродиаметър и изграждането на метростанция "Георги Аспарухов".

Още: Измами с имоти "на зелено" в София: прокуратура, полиция и ДАНС разследват

Още: Кметът на София иска спешни становища за Симеоновския лифт

ОЩЕ: Започва изграждането на нова станция на метрото в Обеля


"Строителната площадка за разширението към "Слатина" бе открита на 24 октомври, но в края на ноември започва същинската работа. Срокът на договорите вече тече, финансирането е осигурено от Оперативна програма "Транспорт и транспортна инфраструктура"", каза Братоев. Той съобщи, че тунелната машина ще тръгне от бул. "Цариградско шосе". "През следващата седмица започват подготвителните дейности, които включват нова организация на движение по локалното платно на "Цариградско шосе". Предвижда се да има обход за за градския транспорт", каза Братоев.

Още: През 2026 г. Самоков ще бъде домакин на Купа „България“ по ориентиране

Още: "Топлофикация" е много изпаднала, милиарди няма да помогнат": Говори енергийният експерт Иван Хиновски

Кметът Фандъкова каза, че метростанцията на "Герена" е със специална архитектура, свързана с футболния отбор "Левски". "38% от дейностите на трикилометровия участък с три метространции са извършени", информира Фандъкова. Тя съобщи, че с построявянаето на тази отсечка още 45 хил. пътници ще се добяват към 380 000, които ползват всеки ден с метрото. Разширението на участъка се очаква да завърши през лятото на 2025 г.

Столичният кмет определи метрото като най-важният проект за града, който променя средата и осигурява намаляване на трафика, и на вредните емисии във въздуха. "Метрото е ключовият, стратегически проект, от който изпълнихме 80% през годините", посочи Фандъкова.

Още: Кмет на столичен район напусна "Спаси София"

Още: За да не се стига до криза с водата в София: Започва реконструкция на язовир "Иваняне-2"

Тя изрази надежда, че и за тези които идват след нея метрото ще бъде ключвият проект за града. "Още в първия си мандат поех ангажимента, строителството на метрото да не спира и изпълних този ангажимент", каза Фандъкова.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Виолета Иванова
Виолета Иванова Отговорен редактор
Новините днес