Столичният общински съвет (СОС) прие бюджета на София за 2025 г. Преди това беше приета и икономическата рамка на градския транспорт. Бюджетът получи подкрепата на 41 общински съветници, четирима гласуваха "против", а 10 се въздържаха. Припомняме, че кметът на София Васил Терзиев върна за преразглеждане бюджета на столицата, който беше приет в края на май, поради незаконосъобразност и нецелесъобразност. Кметът се мотивира, че общинските съветници са гласували небалансиран бюджет - приходите надвишават разходите с над 3,5 млн. лв.
ОЩЕ: Ябълката на раздора: Терзиев не постигна съгласие с партиите за бюджета на София
Зам.-кметът по финанси Иван Василев заяви по време на дискусията, че е притеснен за бюджета, защото се "раздават пари". "Проблемът е, че ще трябва да ги плащаме през 2026-2027 г., без да знаем откъде ще дойдат средствата. Това важи както за транспортния сектор, така и за други области", аргументира се той.
"Това не е моят бюджет или на кмета на София, а на софиянци. Не сме разглеждали бюджета като нещо наше и нещо ваше. Няма наши и ваши райони, а дори проекти за града", заяви още той.
"Градът трябва да харчи според джоба си. Когато се приемат задължения, трябва да е ясно как ще се платят", каза Терзиев. И добави: "Септември месец ще гледаме към корекция на бюджета".
ОЩЕ: "12 млн. лв. не излизат": Опозицията срещу Терзиев промени и прие бюджет 2025 на София (ВИДЕО)
Корекциите, които притесняват кмета, възлизат на над 5 млн. лв., включително завишени прогнози за приходи от лихви. В същото време разходната част е увеличена с близо 15.8 млн. лв. - 1.6 млн. лв. за допълнителни щатни бройки в районните администрации и 1 млн. лв. за отчуждаване на земя.
По-високи заплати
Заплатите в градския транспорт ще бъдат увеличени със задна дата от 1 април тази година. Това реши Столичният общински съвет (СОС), след като гласува икономическата рамка на града.
ОЩЕ: София няма да остане без градски транспорт след важно решение на СОС
Докато общинските съветници дискутираха, пред Столична община работещите в градския транспорт протестираха. Причината - неизпълнението на ангажиментите за увеличение на заплатите в градския транспорт заради забавеното приемане на бюджета на столицата.