Анди Мъри показа характер и класа и е номер едно за 2016 година

1526

Анди Мъри е най-добрият в мъжкия тенис през 2016 година. В чакан с изключително нетърпение финал на Финалния Мастърс, Мъри победи с 6:3, 6:4 големия си съперник Новак Джокович в директен двубой за първото място в ранглистата. Това беше едва 11-та победа срещу 24 загуби за Мъри в мачовете със сърбина. Освен всичко друго, успехът на шотландеца не позволи на Ноле да вземе рекордна шеста титла от Финалния Мастърс, с което щеше да се изравни с Роджър Федерер.

Първият сет премина под знака на Мъри – той успя да разпредели много по-добре силите си от Джокович, а сърбинът поддаде в ключови точки и си личеше, че е по-предпазлив, отколкото е по принцип, когато е във върхова форма. Особено показателно беше поведението му от бекхенд – само веднъж в целия сет той натисна както може по правата и спечели точката. Частта се реши от пробив в полза на Мъри в осмия гейм, а за целия сет Джокович нито веднъж не спечели повече от две точки на начален удар на шотландеца.

Джокович завърши сезон 2015 с поредна голяма титла

Поредна знаменита страница в своята кариера записа световният номер едно и безспорен доминатор в момента в тениса – Новак Джокови...

Втората част започна лошо за Джокович – той инкасира пробив още в първия гейм, но най-лошото за феновете му беше, че сърбинът дори не се ядосваше на непредизвиканите си грешки, което показваше липса на онзи живец, позволил му да доминира категорично в последните три години в мъжкия тенис. Набързо Ноле изостана още повече – нов пробив за солидния като камък Мъри значеше пасив за сърбина от 1:4 и шотландецът вече докосваше победата, титлата и позицията на номер едно в света на мъжкия тенис за 2016 година. Джокович, обаче, даде последен отпор – той върна единия пробив за 2:4, а при 4:5 спаси два мачбола, но в крайна сметка се предаде пред целеустремения Мъри. В речта си след мача самият Джокович призна, че се е сетил да играе твърде късно, за да може да спечели срещата.