Кораб заседна на варненско пристанище, неизползваемо заради редица ремонти

27 април 2023, 17:51 часа 7769 прочитания 0 коментара

Риболовен кораб заседна на входа на порт „Карантината“ във Варна, който е почти неизползваем. Това се случи на 27 април, четвъртък, и се наложи друг плавателен съд да го изтегля.

Още: #ХристоИзчезни: Симпатизантите на Благомир Коцев искат оставки

Още: Окончателно: Провали се опитът за сваляне на действащия кмет на Варна, избран от Коцев

„Барбун“ заседна в прокопано пространство на пристанището. В официално съобщение на Община Варна, която чрез фирмата "Общински паркинги и синя зона" държи обекта, се казва, че в „Карантината“ могат да влизат кораби с газене до 1,5 м. Вчера на плавателния съд му е бил отказан достъп, тъй като гази над 2,10 м.

"Ние предупредихме капитана още вчера, че прави глупости и ще заседне. Самият кораб гази 2,10 метра, но реално гази повече, защото има допълнително оборудване на него. Тази сутрин се чух с капитана, видях, че корабът пристига към пристанището и му казах: "Ако влезеш на територията на пристанището, това е на твоя отговорност", заяви пред БНР шефът на общинската фирма Младен Иванов.

Специализираният сайт maritime.bg обаче пише, че на корабособственика е била подадена информация за газене до 2,5 - 2,6 метра.

Още: Запор: Община Варна няма достъп до парите си

Още: Боклуци, дървеници и плъхове: Вход на блок във Варна се превърна в склад

Защо корабът не е успял да влезе? Всичко е заради многократните ремонти, последният от които е завършил на 18 април. Портът беше изграден благодарение на милиони европейски средства, но от близо три години почти не се използва. Причината е, че след приключването на дейностите по окончателното му завършване входът се затлачи с наноси. Само малки плавателни съдове могат да ги преодолеят.

През пролетта Община Варна започна драгиране. От местната власт казват, че преди около 10 дни дейностите по възстановяване на проектните дълбочини на пристанището са приключени. Извършено е замерване на дълбочините на акваторията, които отговарят на проекта, гласи официалната информация.

Днес стана ясно, че БСП ще сезира Европейската прокуратура именно за порт „Карантината“ във Варна. Това обяви депутатът от социалистите Борислав Гуцанов на брифинг в парламента. Той посочи, че за пристанището са дадени 8,5 милиона евро, 70% от които са европейски средства.

„В момента не само че не може да влезе яхта, а можеш пеша да преминеш, както Христос ходи по водата“, описа ситуацията народният представител.

Още: Искаме си кмета! Варна и София се вдигнаха в защита на Благомир Коцев (ВИДЕА)

Още: Сестрата на Благомир Коцев: Притискаха го да стане част от "Ново начало" и да напусне "Продължаваме промяната"

ОЩЕ: Спукан тръбопровод в центъра на Варна се превърна в потоп (ВИДЕО)

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес