Ние подготвихме списък от седем мерки. Закупихме училищни шкафчета за над 300 000 ученици, въведохме използването на електронни учебници, оптимизирахме използването на учебните помагала. Трябва да има шкафчета за всички ученици от 1. до 7. клас от началото на идната учебна година. Това заяви в ефира на bTV образователният министър Красимир Вълчев относно обезпечаването на всички школа у нас с шкафчета за ползване от страна на учениците. Министърът посочи, че мерките, които ведомството е предприело, имат ефект що се касае до намаляване на тежестта на ученическите раници.
Още: Акад. Николай Денков с предложение за студентските такси
Още: 137 работодатели ще обучават студенти и ще им осигуряват работа след завършване
Изпитът след 7. клас
На практика няма промяна - изпитът ще бъде в две части, а не в два модула. Ученикът може да реши да не участва във втората част. Дали ще се казва две части, или два модула, няма промяна, поясни Вълчев.
Първата част ще бъде от 25 задачи, втората част ще бъде преразказ. Запазва се продължителността на изпита. Оценката ще бъде една. Ученикът може да излезе след првата част и да не влезе за втората. За учениците със специални потребности ще има допълнителни 80 минути, както е досега, коментира още Вълчев.
Още: Промениха условията и реда за заемане на академичната длъжност "доцент"
Още: Филиалът на НАТФИЗ в Бургас поема таксите за обучението на първия актьорски клас през тази година
Къде са учениците?
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Вече се приемат заявления за еднократната помощ за учениците: Ето кога е крайният срок
Успяхме да върнем 9000 деца в клас по данни от ноември месец. Констатираме между 60 000 и 70 000 деца, които са в рискови групи. Нашите екипи ходят по домовете и разговарят с родителите. Това са в повечето случаи деца, при които семейството няма отношение към образованието, обясни министърът. Активирали сме всички инструменти, с които разполагаме. Между 2.5% и 3% имаме отпадане на ученици заради ранни бракове, стана ясно от думите на Красимир Вълчев.
Заплатите на учителите
Учителската заплата ще бъде минималната 920 лева, а средната ще бъде близо 1100 лева. Тези, които сега постъпват на работа като учители, ще вземат чисто около 800 лева, тъй като те нямат и добавката за прослужено време, заяви Вълчев.
Още: Новите програми по графичен и UI/UX дизайн на SoftUni Creative започват с безплатен 2-седмичен курс
Още: Софийският университет обясни как се изчисляват таксите за платеното обучение
Може би нямаме толкова ясно регионални липси на учители. По-скоро имаме липси на учители по чужди езици и информатика. Очакваме по-голям недостиг през следващите 10 години. Този недостиг ще бъде по-голям там, където има малко населено място, уточни министърът.
Направихме промени, за да дадем средства на малките и средните общини. Предоставяме допълнително стипендии за така наречените "приоритетни" професионални направления. Имаме рационализиране на приема. Увеличава се приемът в професионалните направления, които имат по-високи доходи, каза образователният министър.
Бъдещето на НИМХ
Институтът (Националният институт по метеорология и хидрология - бел. ред.) се запази в неговата цялост, просто премина като предприятие към МОН. В него работят много добри специалисти, много добри физици. Разрешен е и спорът с имотите. НИМХ си запази цялото имущество и имоти, които е използвал, потвърди Вълчев. По думите му в момента има спор основно за една сграда, която обаче не се ползва пълноценно нито от НИМХ, нито от БАН. Спорът е приключил на 99%, увери министърът.