Учени от института Макс Планк в Германия и техни колеги от Кралския колеж във Великобритания възнамеряват в най-скоро време да проведат интересен експеримент.
Още: Религия, добродетели и други чудеса на българското образование
Още: Мага-ту-туу или как би изглеждала снимката на Борисов с Тръмп-младши
Резултатите от опита би трябвало да потвърдят една от хипотезите в областта на електродинамиката, според която частиците материя могат да бъдат създадени от частици светлина.
Тази теория е представена преди около 80 години от двама американски физици – Грегъри Брайт и Джон Арчибалд Уийлър. Според тях, сблъсъкът на две или повече високоенергетични фотони може да доведе до раждането на чифт електрон-позитрон.
За реализирането на този експеримент учените ще използват ускорител на частици. Опитът ще бъде проведен на два етапа. През първия етап в ускорителя ще бъдат пуснати и ускорени електрони почти до скоростта на светлината. Те ще се ударят в мишена, представляваща пластина от чисто злато и с дебелина от няколко милиметра. Сблъсъкът на електроните с атомите на златото трябва да доведат до освобождаването на кинетична енергия във вид на фотонно гама-излъчване.
Още: Религия в училище: Левите говорят, десните мълчат
Още: ПОМОЩ! Не останаха богати мъже за всички меркантилни жени!
Полученият поток от гама-фотони ще бъде фокусиран и насочен чрез магнитно поле, което ще послужи и за филтър, „отсяващ“ образуваните при сблъсъка чифт електрон-позитрон. Фотоните ще се отправят към предварително подготвено абсолютно черно тяло, където ще се преобразуват във възбудени фотони на инфрачервена светлина. Към черното тяло ще бъде насочен още един лъч лазерна светлина, което би трябвало да доведе до образуването на множество двойки елекнрон-позитрон.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Копайте землянки, братя и сестри! Бомбоубежища има само за 3% от нас
Още: В днешния побъркан свят личности като Франциск I са лъч благоразумие
Ако планираният експеримент бъде проведен успешно, той ще стане първият в историята на науката случай на създаване на фотонен колайдер.
Получените данни може да бъдат използвани за провеждането на изследвания в нови направления на квантовата електродинамика. Това ще помогне на учените да разберат по-добре процесите, които са се случили в първите 100 секунди след Големия взрив и появата на Вселената.
Редактор: Анна Маринова
Още: Питаме: Ще имат ли ефект протестите срещу смъртоносните български пътища? Анкетата на Actualno
Още: "Ние не бяхме такива": Защо всяко поколение си мисли, че е последното умно?