Пет причини политиката да ни отвращава

27 февруари 2017, 09:39 часа • 6939 | прочитания

Изборите идват - чак след месец, но все едно буквално след секунда. Поне така изглеждат нещата, ако човек се заслуша в политиците и нивото на шум, което вдигат.

Още: София страда правилно. А Терзиев получи необикновен подарък

Още: Има ли смисъл от преговорите в Истанбул? Путин избра най-ниското ниво делегация

Коментар на редактора

За пространни анализи и разсъждения тепърва ще има време. Но всички политици в България отдавна се провалиха - и никой не им вярва. Ако някой ви попита какво ви отвращава най-много в политиката, със сигурност ще имате своите отговори. Ето и какви са моите:

1. Бягството от отговорност. За да тръгне България напред, е необходимо да работят три сектора - образование, здравеопазване и правосъдна система. Няма политик, който да не знае какви са пороците на тези системи. Нито един от управлявалите ни от 1989 година насам обаче не направи необходимото. Нещо повече - мнозинството от тях дори не го обещаха.

Още: Извинявайте, толкова си можем

Още: Съгласни ли сте България да въведе единната европейска валута „евро“ през 2026 година? Анкетата на Actualno

2. Вечните лъжи. Гнусно е, защото все още повечето хора не могат да осъзнаят, че е възможно да живееш така. И тук вече наистина е въпрос на желание - дали да правиш всичко възможно, за да докопаш колкото се може за себе си за сметка на другите или да знаеш къде да теглиш чертата.

3. Въздух под налягане. Кажи-речи у нас няма политици, които да не са такива. Но има ярки доказателства на тотален провал, които са неописуеми по всякакви определения. Когато една партия с претенции да се променя сложи на избираемо място в листата си човек, който е бил министър на икономическото развитие в най-проваленото правителство на модерна България - това на Жан Виденов, значи няма какво повече да се обяснява. Да, за Румен Гечев става въпрос!

4. Вечните извинения. Хубаво е да се извиниш, всеки бърка. Но когато почнеш редовно да влизаш в режим "прощавайте, не искахме така да стане, ама взе, че пак стана", избирателят с капка акъл в главата минава в режим "колко пъти все така да прощаваме, а след това все да става същото?!"

5. Мухлясалите клишета. Най-общо казано - тези са лоши, ние сме добри. Подходът да изтъкваш колко са зле опонентите само с очевидните заклинания "корумпирани и крадящи" не е градивен. Градивно е да кажеш ... не, да повтаряш каква ти е програмата точка по точка и да обясняваш защо си избрал този или онзи подход в тази или онази сфера. И нито дума за противника - само така може да се възпита търсене на градивното. Защото за да живеем добре, трябва да градим, не да рушим. Дано най-после го схванат тези, които леят крокодилски сълзи как недостатъчно хора гласуват.

Още: Подводни тунели vs. българските провали: Кой строи бъдещето и кой краде време

Още: Съдебната система процъфтява - финансово

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес