Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Защита на потребителите или абонати доживот?

24 март 2017, 09:39 часа • 10363 прочитания

Съвсем наскоро - на 15 март за поредна година отбелязахме Световния ден на потребителя. И за пореден път правата ни потребители в България бяха поставени като тема един вид "празнично".

Коментар на редактора

Малко история. Датата е в чест на прословутата реч на американския президент Джон Ф. Кенеди, който на 15 март 1963 г. обявява пред Сената идеята за Закон за защита на потребителите. Кенеди посочва "четирите основни права на потребителя": правото на безопасност; правото на информация; правото на избор; правото да бъдеш чут. Впоследствие са добавени още четири като правото на образование, правото на задоволяване на основните потребности, правото на обезщетение, а също и правото на здравословна околна среда. Осемте права са залегнали в правилата за защита на потребителите, приети от ООН.

У нас обаче сякаш защитата на потребителите не е на особена почит или поне това не личи, особено от големите търговци на пазара. Пример за това е наскоро нашумял случай за нелоялна практика, която беше спряна от ресорната Комисия за защита на потребителите (КЗП). Ставаше дума за изключителна агресивна кампания по промотиране на собствени телевизионни канали. Оказа се, че операторът пуска на клиентите си три канала на промоция и след известно време те стават платени, но за да се откажеш и да ти върнат евентуално платени такси, трябва изрично да го заявиш - ако си разбрал за "добавката" към пакета.

Въпросът е дали това не е нарушение на чл. 62 от Закона за защита на потребителите (ЗЗП), в който се забранява: "доставката на стоки, както и на вода, газ, електрическа енергия, централно отопление, цифрово съдържание или предоставянето на услуги на потребител срещу заплащане без искане от негова страна." Предвидени са и глоби - между 1000 и 3000 лева. Друг е въпросът колко големи са такива глоби за компании с оборот за милиони, че и повече.

За да покаже коректност в случая, операторът разпрати SMS-и с обяснение как клиентите му може да се откажат от допълнителния пакет преди да им се наложи да го плащат: "Za otkaz otgovorete sas SMS s tekst STOP i Vasheto EGN". Тук въпросът е защо съществува Законът за защита на личните данни? 

След намесата на КЗП практиката беше прекратена и вече няма да се налага потребителите да се отказват изрично от услуга, която не са поискали. Тъй като до тази развръзка се стига преди да бъде нарушен Законът за защита на потребителите, на компанията не е съставен акт.

Според статистиката на КЗП мобилните оператори си остават най-често глобяваните от административните съдилища компании, на които се налагат актове след проверки на КЗП. Това се е случило в 23 от общо 146 случая на производства срещу нелоялни заблуждаващи търговски практики. Дано дойдат времена, в които взаимоотношенията между клиенти и големи компании в България бъдат поставени на основите на по-голямо уважение.

Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес