Земята на път да смени магнитните си полюси

13 октомври 2014, 13:30 часа • 18843 | прочитания

Земното магнитно поле е на път да смени поляритета си и според американски учени това може да се случи по-скоро от очакваното, съобщи в. "Дейли експрес", цитиран от БТА.

Още: Религия, добродетели и други чудеса на българското образование

Още: Мага-ту-туу или как би изглеждала снимката на Борисов с Тръмп-младши

Магнитното поле на Земята отслабва десет пъти по-бързо, отколкото се смяташе досега - с пет процента за десет години, а не с пет процента на един век. Това означава неизбежна смяна на полюсите, като този процес може да започне преди да са изминали 2000 години.

Смяната на магнитните полюси може да се отрази на електропреносните мрежи и на средствата за комуникации.

Отслабването на земното магнитно поле създава опасност от силна радиация.

Още: Религия в училище: Левите говорят, десните мълчат

Още: ПОМОЩ! Не останаха богати мъже за всички меркантилни жени!

След 2000 години обаче човечеството сигурно ще разполага с технологии, за да се справи с проблемите, свързани със смяната на поляритета на земното магнитно поле. Твърде е възможно тогава електропроводи въобще да не съществуват и комуникациите да са различни.

Експертите признават, че не разбират напълно какво предизвиква геомагнитното обръщане, но наблюдават планетата за признаци за промяна.

"Както с ураганите, не е възможно да се прогнозира кога точно ще започне обръщането, дори и да разбираш законите на физиката" - каза Гари Глацмейър от университета на Калифорния в Санта Крус пред сп. "Сайънтифик Американ".

Учените са единодушни, че Земята е като гигантски магнит, като двата полюса се балансират. Магнитното поле се образува от желязното ядро, което в сърцевината си е твърдо, а външният му слой е течен. При въртенето на земята желязното ядро се извива и се генерира магнитно поле. Периодично движението на течността се нарушава и част от полето се измества в противоположна посока, което го отслабва.

Още: Питаме: Ще имат ли ефект протестите срещу смъртоносните български пътища? Анкетата на Actualno

Още: "Ние не бяхме такива": Защо всяко поколение си мисли, че е последното умно?

Смяната на полюсите става средно на 5000 години, но може да се ускори до 1000 години или да се забави до 20 000 години.

Съществува възможност отслабването на земното магнитно поле, регистрирано от спътника "Суорм" на Европейската космическа агенция, да не доведе до пълна промяна на поляритета. Подобни случаи са известни.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес