След една година гражданска война в Судан, хората са на ръба на глада. Жертвите са хиляди, а милиони са принудени да напуснат домовете си, бягайки от войната. От октомври ситуацията там е засенчена от войната в Газа.
Още: Гърция пусна военни кораби край Либия
Още: ЧВК Вагнер и случаи на канибализъм в Африка: Трибуналът в Хага се заема
Още: А за тази война всички забравиха. Една умираща държава
Натискът върху Етиопия, Чад и Южен Судан се е увеличил, тъй като близо 2 милиона души са избягали в съседни страни, за да се спасят от сраженията. 8 милиона души са били принудени да избягат, а 13 хиляди са загинали, съобщава Euronews. Войната избухна в средата на април миналата година, когато напрежението между военните, ръководени от генерал Абдел-Фатах Бурхан и паравоенната групировка Сили за бърза подкрепа, командвани от генерал Мохамед Хамдан Дагало, избухна в улични сблъсъци в Хартум. След това сраженията се разпространяват из цялата страна. Бурхан и Дагало извършиха военен преврат 18 месеца преди началото на войната.
Военен преврат и война
Превратът и войната бяха сериозен удар по надеждите на суданците за демократично управление след десетилетия на военна и ислямистка власт. От октомври насам, когато конфликтът е засенчен от войната между Израел и Хамас в ивицата Газа и вниманието на света беше пренасочено, разселените суданци се борят за оцеляване. В Омдурман, вторият по големина град в Судан, някои от разселените живеят в сградата на бивше училище в импровизирани приюти.
Още: Необичаен модерен оазис: Розов хладилник се превърна в туристическа атракция (ВИДЕА)
Още: Руските наемници в Мали бяха хванати в засада и дадоха жертви (ВИДЕО)
„Децата не ядат правилната за тяхното развитие храна, това е проблем. По-голямата част от храната е съставена от леща, ориз, овесена каша. Сега имаме организация, която осигурява добавки за деца под 5-годишна възраст“, казва Сехам Салех, разселена суданка.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Като в нацистките лагери: Руските наемници от "Вагнер" измъчвали брутално африканци
Още: Обилни снеговалежи затвориха пътища в Южна Африка (СНИМКИ, ВИДЕО)
Още: Войната в Судан продължава: САЩ предупредиха за "предстояща широкомащабна атака"
Жестокостите в страната
Судански семейства, които са били принудени да напуснат домовете си заради войната, разказват за ужасяващи жестокости в столицата и други части на страната. „При разпределянето на помощта, ние класифицираме регионите Хартум и Западен Дарфур като най-засегнатите и им предоставяме хуманитарни материали, лекарства, физиологична помощ и медицинска дейност“, обяснява председателят на суданския Червен кръст Халил Серебал.
Международният наказателен съд съобщи, че разследва нови обвинения във военни престъпления и престъпления срещу човечеството в региона. Световната здравна организация на свой ред заяви, че около 3 и половина милиона деца на възраст под 5 години страдат от остро недохранване.
Още: "От 4 дни не сме слагали залък в устата": Най-голямата забравена хуманитарна криза в света
Още: ООН иска 4 млрд. долара за пострадалите от войната в Судан