Ние ще продължим да си сътрудничим с Италия за постоянен мир в Либия, заяви днес външният министър на Турция Мевлют Чавушоглу по време на пресконференция с италианския си колега Луиджи Ди Майо.
Още: След дълго гладуване: Шимпанзе разпозна и прегърна мъжа, спасил живота му (ВИДЕО)
Турция ще продължи да работи с Италия за постоянен мир и за политически процес, който ще доведе до резултати в Либия, съобщи „Сабах“.
Ди Майо потвърди общия стремеж за постигане на устойчив мир в разкъсваната от конфликти държава. Турция и Италия като членове на НАТО, са две регионални сили, които споделят общи интереси, история и ценности в средиземноморския басейн, подчерта той.
Анкара и Рим подкрепят признатото от ООН правителство на националното споразумение на Либия, което подписа два отделни договора с Турция в края на миналата година -за военно сътрудничество и за делимитация на морските граници на страните от Източното Средиземноморие.
Още: Украинското разузнаване намекна, че е взривило танкер от руския сенчест флот
Още: Жив щит и сексуално насилие: Рекорден брой пострадали деца във войните през 2024 г. (СНИМКИ И ВИДЕО)
Както подчертава изданието, ситуацията в Либия се влоши през последните месеци поради засилващата се намеса на чуждестранните сили в страната, въпреки обещанията на срещата на върха в Берлин в началото на тази година да се откажат от военна подкрепа.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Петролен танкер се взриви край Либия
Още: Африканци са "пушечно месо" за Путин: Украйна показа пленени камерунци (ВИДЕО)
Офанзивата на главнокомандващия Либийската национална армия Халифа Хафтар срещу столицата Триполи дълбоко поляризира вече разделената страна.
Силите на Хафтар се ползват с подкрепата на Египет, Франция, Русия, Йордания, Обединените арабски емирства и други ключови арабски страни. Турция, Италия и,Катар подкрепят правителството в Триполи.
По отношение развитието на ситуацията в Източното Средиземноморие, Чавушоглу оцени конструктивната позиция на Италия, с която Турция е готова да работи заедно за превръщането на района в зона на сътрудничество, а не на конфликт.
Още: Гърция пусна военни кораби край Либия
Още: ЧВК Вагнер и случаи на канибализъм в Африка: Трибуналът в Хага се заема
Морската сделка, подписана с Либия, дава достъп на Анкара до икономическа зона в Средиземно море, въпреки възраженията на Гърция, Кипър и Египет.
Турция оспорва едностранното сондиране в Източното Средиземноморие от страна на официален Кипър, заявявайки, че Севернокипърската турска република също има права върху ресурсите там.
Вижте още:
Чавушоглу: Турция и САЩ ще си сътрудничат в Либия