Американският държавен секретар недоволства заради С-400 в Турция

26 ноември 2019, 21:14 часа • 1563 | прочитания

Турция, която провежда тестове с руската отбранителна система C-400, предизвиква "загриженост", заяви американският държавен секретар Майк Помпео във вторник, но добави, че преговорите между Вашингтон и Анкара за разрешаване на проблема все още са в ход.

Още: Тръмп официално обяви каква е съдбата на Майк Уолц

Още: Първите жертви за 100-те дни управление на Тръмп: Уволнен е съветникът по националната сигурност Майк Уолц?

Изказвайки се на пресконференция, Помпео заяви, че Съединените щати са дали ясно на Турция да разбере, че Вашингтон иска да види Анкара да се отдалечи от пълната експлоатация на системата за ПВО С-400.

"Да, това предизвиква загриженост", каза Помпео, когато беше попитан за съобщенията, че турски военни самолети F-16 прелитат над столицата на страната Анкара в понеделник, за да тестват новата руска ракетна система С-400.

"Надяваме се. Все още говорим с турците, все още се опитваме да намерим пътя пътя си по този въпрос", каза той във връзка с натиска на САЩ върху Турция да се откаже от руските ракети.

Още: "Егоистична визия за Америка": Камала Харис критикува митата на Тръмп

Още: 100 дни Разединени американски щати по-късно: С повече неизпълнени обещания не може

Забележките на Помпео дойдоха след среща между президента на Турция Реджеп Тайип Ердоган и президента на САЩ Доналд Тръмп във Вашингтон, където и двамата лидери проведоха разговори за преодоляване на нарастващите различия между съюзниците в НАТО, като се започне от заплахите за санкции заради закупуването от Турция на С-400 до политиката в Сирия.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес