Белия дом: Русия и Китай са сключили брак по сметка, а не по любов

20 март 2023, 16:27 часа • 3027 | прочитания

Администрацията на американския президент Джо Байдън заяви, че следи визитата на китайския президент Си Дзинпин в Москва "много, много внимателно“. Висши служители в САЩ изразяват загриженост относно всякакви призиви за прекратяване на огъня в Украйна в този момент.

Още: Първите жертви за 100-те дни управление на Тръмп: Уволнен е съветникът по националната сигурност Майк Уолц?

Още: "Егоистична визия за Америка": Камала Харис критикува митата на Тръмп

"Едно прекратяване на огъня, обявено точно сега, по същество само ще ратифицира завоеванието на Русия и ще даде на Путин повече време наистина да оборудва и преквалифицира (силите си – бел.ред.) и да възобнови операциите в избрано от него време и място", заяви Джон Кърби - координатор на Съвета за национална сигурност за стратегическите комуникации.

Той каза, че САЩ ще "отхвърлят" всякакви призиви за прекратяване на огъня, които могат да дойдат от срещата между Си и Путин.

Според Кърби отношенията между Русия и Китай са "брак по сметка, а не по любов". "Това са две страни, които нямат кой знае какво доверие помежду си, но намират обща кауза в отблъскването на Запада, в отблъскването на американското лидерство", каза той, цитиран от CNN.

Още: 100 дни Разединени американски щати по-късно: С повече неизпълнени обещания не може

Още: Тъкър Карлсън набеди Зеленски за убиец, Украйна отговори: Искаше да си в ЦРУ, но не ти стигна IQ (ВИДЕО)

Джон Кърби добави, че САЩ не са видели потвърждение за разговор между Си Дзинпин и президента на Украйна Володимир Зеленски, но насърчават подобна дискусия. По-рано през деня Financial Times писа, че след срещата с Путин китайският лидер може да проведе телефонен разговор с украинския си колега.

"Ако отидеш в Москва и седнете за три дни с президента Путин, за да разберете неговата гледна точка за войната, която той започна и която може да завърши днес, би трябвало да вдигнеш поне телефона, да поговориш с президента Зеленски и да разбереш украинската гледна точка тук", каза координаторът на Съвета за национална сигурност на САЩ.

Кърби омаловажи пътуването на Путин през уикенда до Мариупол, като отбеляза, че то е "далеч от фронтовата линия на бойните действия" в Украйна.

"Това беше удобен повод за него да отиде преди посещението на Си, за да покаже, че все още е главнокомандващ, че все още командва и че неговите военни все още имат окупирана територия в Украйна. Няма никакво съмнение, че той може да се убеди - или ние се надяваме, че ще се убеди - колко зле се справят неговите военни там, където действително се водят боеве", заяви Кърби.

Още: Държавният департамент на САЩ подкрепи Украйна за примирието: "Защо да чакаме 10 дни?" (ВИДЕО)

Още: Педро Алмодовар съсипа Тръмп: "Ще останете в историята като най-голямата грешка на нашето време" (ВИДЕО)

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес