Изпълнителният директор на Mеждународния валутен фонд Кристалина Георгиева призова за приемане на "международна долна граница на цените на въглерода" за големи емитери като страните от Г-20. Целта е да се ограничи повишаването на глобалните температури, уточнява БГНЕС.
Още: Тръмп с ново търговско споразумение: САЩ получават пълен достъп до пазара на Виетнам
Още: USAID окончателно "загина", както може да загинат милиони хора без помощ от САЩ
Ръководителят на базираната във Вашингтон финансова институция отправи апел по време на виртуална среща на високо равнище, организирана от американския президент Джо Байдън, която събира 40 държавни глави, включително китайския президент Си Цзинпин и руския президент Владимир Путин. "Прилагани са над 60 ценови схеми, но средната глобална цена в момента е 2 долара на тон и трябва да се повиши до 75 долара на тон до 2030 г., за да се ограничат емисиите в съответствие с целите на Парижкото споразумение", каза Георгиева, имайки предвид сделката, която призовава за действие, за да се поддържа температурата на планетата в рамките на 1,5 градуса по Целзий над доиндустриалното време.
"Поради спешността да се действа, ние предлагаме международен под на цената на въглерода сред големите емитери, като Г-20," каза тя. "Фокусът върху минималната цена на въглерода сред малка група големи емитери би могъл да улесни споразумението, покриващо до 80 процента от глобалните емисии."
Георгиева заяви, че всяка система трябва да бъде "прагматична и справедлива, с диференцирано ценообразуване за страни на различни нива на икономическо развитие". Данъкът върху въглерода, съчетан с увеличени инвестиции в екологосъобразна инфраструктура, може да повиши глобалния БВП с 0,7% годишно и да създаде милиони работни места, каза тя.
Още: Не му хареса интервю: Милиони обезщетение за Тръмп от още една телевизия
Още: Присъдата за Пъф Деди е почти готова: Само по едно обвинение има колебание