ООН призова за спиране на санкциите срещу страни, страдащи от пандемията

24 март 2020, 16:50 часа 3392 прочитания

Върховният комисар на ООН за правата на човека Мишел Бачелет призова за облекчаване или преустановяане на санкциите срещу редица държави, засегнати от новия тип коронавирус. Това се посочва в нейното изявление, цитирано от световните агенции.

Още: На коя европейска страна е бил столица Рио де Жанейро?

Още: Доналд Тръмп може да помилва Пъф Деди: Шансовете са 50 на 50 (ВИДЕО)

Става дума за страни като Иран, Венецуела, Куба, Зимбабве и КНДР. „В този изключителен момент, както поради причини, свързани с глобалните усилия в областта на общественото здраве, така и за да се подкрепят правата на човека и да се спаси живота на милиони хора в тези страни, санкциите трябва да бъдат облекчени или преустановени“, подчерта Бачелет.

„Жизненоважно е да се избегне сривът на медицинската система на която и да е държава, като се има предвид експлозивното въздействие, което тя ще окаже върху смъртността, страданията и по-големия брой инфекции“, каза експертът и обясни, че „по време на глобална пандемия възпрепятстване на медицинските усилия в една страна е риск за всички“. Според върховния комисар изключенията, предвидени в санкциите за доставката на хуманитарни продукти, следва да се тълкуват широко, а разрешението за доставка на медицинско оборудване трябва да бъде дадено "бързо и гъвкаво".

В тази връзка Службата на Върховния комисар на ООН за правата на човека (OHCHR) припомни, че "най-малко 1800 души", включително 50 медицински работници, са починали от болестта, причинена от коронавируа в Иран. Санкциите срещу страната „са засегнали достъпа до основни лекарства и медицинско оборудване, включително дихателни апарати и предпазни средства за здравните работници“.

Още: "Имам повече власт": Тръмп шикалкави за оръжието за Украйна и си призна как не прави нищо с Путин (ВИДЕО)

Още: "Започва Златния век": Тръмп се хвали със законопроекта си за данъчни съкращения

Както Бачелет заяви, "санкциите могат също да попречат на усилията на медицинските работници в Куба, Северна Корея, Венецуела и Зимбабве". Тя подчерта, че бариерите пред вноса на медицински материали ще „причинят дългосрочна вреда“ на населението на тези страни. Върховният комисар призова за съвместни действия на страните по света за борба с пандемията. Тя припомни, че никоя държава не може да победи сама тази болест и в настоящата ситуация е необходимо да се покаже „солидарност, сътрудничество и грижа“.

Припомняме, че броят на инфектираните с новия по целия свят надмина 382 000. Според актуализирани данни към обяд на 24 март, броят на смъртните случаи от Covid-19 е 16 655, а 102 411 са възстановени.

Темата продължава и в нашия блог.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Румен Скрински
Румен Скрински Отговорен редактор
Новините днес