САЩ повдигнаха обвинения срещу Русия заради измъчван американец

06 декември 2023, 20:11 часа 3063 прочитания 0 коментара

Министерството на правосъдието на САЩ съобщи днес, че е повдигнало обвинения в извършването на военни престъпления срещу четирима свързани с Русия военнослужещи, обвинени в отвличане и измъчване на американски гражданин по време на инвазията в Украйна. Това са първите в историята обвинения съгласно американски закон за военните престъпления, предадоха световните агенции.

Още: Сенатът избра близка до Тръмп журналистка за главен прокурор на Колумбия

Още: Bloomberg: ФБР е скрило името на Тръмп от документите по делото на педофила Епстийн

Обвинителният акт за извършването на военни престъпления срещу четирима руснаци включва твърдения за изтезания, нехуманно отношение, заговор за извършване на военни престъпления и преследването на американски гражданин.

Още: Изтезания, изнасилвания и убийства: ООН с нови данни за руски военни престъпления в Украйна

"Министерството на правосъдието и американският народ имат дълга памет", заяви на пресконференция главният прокурор на САЩ Мерик Гарланд при обявяването на делото. "Ние няма да забравим зверствата в Украйна. И никога няма да спрем да работим за изправянето на отговорните пред правосъдието", добави той.

Още: САЩ: След санкциите на Тръмп, Русия няма да има нито приятели, нито търговски партньори (ВИДЕО)

Още: За злоупотреба с власт и подкуп: Бивш президент на Колумбия осъден на 12 години домашен арест

"Докато светът става свидетел на ужасите на бруталното нахлуване на Русия в Украйна, министерството на правосъдието на САЩ също е свидетел на тях", се казва в изявление на Гарланд. "Ето защо министерството на правосъдието повдигна първите в историята на САЩ обвинения по закона за военните престъпления срещу четирима военнослужещи, свързани с Русия, за чудовищни престъпления срещу американски гражданин", добави той.

Още: Руснаците, разстреляли предали се украински войници, са избити (ВИДЕО)

Още: Тръмп отговори на Медведев и Путин: С ядрени подводници

Още: Тръмп строи помпозна бална зала в Белия дом за 200 млн. долара (СНИМКИ)

Четиримата руснаци са идентифицирани като членове на руските въоръжени сили или на техни прокси групи. Двама от тях са описани като висши офицери. Нито един от четиримата обаче не е задържан. В обвинителния акт двама от мъжете са идентифицирани с пълните им имена - Сурен Сейранович Мкърчян и Дмитрий Будник, а останалите само с първите им имена - Валерий и Назар.

Руснаците са обвинени в отвличането на американски гражданин от дома му в село Миле, Херсонска област, през април 2022 г. Американецът е бил бит и разпитван, докато е бил държан в продължение на 10 дни в руски военен комплекс, преди да бъде евакуиран заедно със съпругата си, която е украинка, твърдят властите.

Още: Две жени в Сената дават на Тръмп ново оръжие срещу Путин: Следващ пакет оръжия за Украйна

Още: След като и България се възползва: САЩ поръчаха производство на ракети AMRAAM за Украйна (ВИДЕО)

Още: Руски войници разстреляха предали се украински войници (ВИДЕО, 18+)

Американецът разказал на федералните агенти, които миналата година са посетили Украйна в рамките на разследване, че руските войници са го отвлекли, съблекли са го гол, насочили са пистолет към главата му и са му нанесли тежък побой, заяви министърът на вътрешната сигурност Алехандро Майоркас. "Доказателствата, събрани от нашите агенти, говорят за бруталността, престъпността и покварата на руската инвазия", заяви министърът.

Независими експерти по правата на човека, подкрепяни от САЩ, заявиха неотдавна, че са открили доказателства за военни престъпления, извършени от руските сили, в това число изтезания, завършили със смърт, и изнасилвания на жени, отбелязва АП.

Още: Киев: 2000 цивилни украинци са загинали от началото на 2023 г. заради руските атаки

През март Международният наказателен съд издаде заповед за ареста на руския президент Владимир Путин за военното престъпление отвличане на деца от Украйна. Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков заяви, че Русия не признава юрисдикцията на Международния наказателен съд и смята решенията му за "юридически невалидни". Той нарече действията на международната организация "възмутителни и неприемливи".

Съединените щати не са страна по Римския статут на Международния наказателен съд, но министерството на правосъдието си сътрудничи с него и подкрепя украинските прокурори при провеждането на собствените им разследвания на военни престъпление, предаде БТА.

Още: Руски депутат е осиновил отвлечено от Украйна дете, променил е и името му (СНИМКИ)

Към момента обвиненията имат предимно символично значение предвид неясните  перспективи някой от четиримата някога да бъде изправен пред американски съд. Съединените щати и Русия нямат договор за екстрадиция, но министерството на правосъдието неведнъж е завеждало наказателни дела срещу руски граждани, най-вече за извършването на киберпрестъпления, включително и за намеса в президентските избори в САЩ през 2016 г. В някои от случаите обвиняемите са били задържани от американски служители, когато например са пътували извън Русия, отбелязва АП.

Още: Наталия Гуменюк: Русия води война не срещу армията, а срещу цивилното население

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес