Демократи и републиканци от Конгреса на САЩ призоваха Белия дом да разкрие дали Русия споделя с Китай информация за американските оръжия, използвани на фронтовата линия в Украйна.
Още: "Егоистична визия за Америка": Камала Харис критикува митата на Тръмп
Притесненията на американците
Законодателите от специалната комисия за Китай към Камарата на представителите (долната камара на Конгреса) връчиха писмо на съветника по националната сигурност Джейк Съливан, в което питат дали Москва е споделила с Пекин определени "поуки" за оръжията. Също така предупреждават, че всяка информация, която Русия е придобила на бойното поле в Украйна, "вероятно ще се разпространи" в Китай, пише в писмото, цитирано от Reuters.
Още: Ако Русия започне битка за Сувалския коридор, Украйна ще трябва да се намеси
"Трябва да предвидим и наистина да действаме при предположението, че Русия предава (на Китай) информация за уязвимости или противодействия на американски и съюзнически оръжейни системи", пишат председателят на комисията за Китай в Камарата на представителите Джон Муленар от републиканците и водещият демократ Раджа Кришнаморти.
Още: 100 дни Разединени американски щати по-късно: С повече неизпълнени обещания не може
Съветът за национална сигурност към Белия дом все още не е коментирал писмото.
Още: Китай и Беларус провеждат съвместни военни учения до границата на НАТО
Още: The Atlantic: Тръмп моли Путин да не го унижава пред целия свят
Още: Войник загина след като хеликоптерът му се разби (ВИДЕО)
Снимка: китайският президент Си Дзинпин, Getty Images
Още: Държавният департамент на САЩ подкрепи Украйна за примирието: "Защо да чакаме 10 дни?" (ВИДЕО)
Дава ли Пекин смъртоносна помощ на Москва?
Въпреки че Китай официално поддържа неутрална позиция по отношение на пълномащабната война на Русия в Украйна и отрича да предоставя смъртоносна помощ, Пекин и Москва продължават да укрепват връзките си. Различни държави, включително Щатите, обвиняват Китай, че непрекъснато подпомага руската военна машина с металорежещи машини, оръжейни технологии, сателитни изображения, полупроводници и други технологии с двойна употреба.
Bloomberg дори писа за китайска помощ с дронове, подобни на иранските: Bloomberg: Китай разработва дронове за Русия, подобни на "Шахед" (ВИДЕО).
На 14 юли Министерството на отбраната на Китай обяви, че страната е започнала съвместни военноморски учения с Русия във военния пункт в Джандзян.
Ученията започнаха дни след като генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг заяви, Китай е "решаващ фактор" за пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна - нещо, което Пекин отхвърли.
Още: НАТО обвини Китай, че подпомага войната на Путин. Пекин иска Алианса аут от Азия