Индия не само купува огромни количества руски петрол, но и продава голяма част от закупения петрол на отворения пазар, реализирайки големи печалби. Това обяви американският президент Доналд Тръмп на профила си в Truth Social. „Те не се интересуват колко хора в Украйна са убити от руската военна машина. Поради това ще увелича значително митото, което Индия плаща на САЩ“, закани се той.
Противоречиви данни от Индия
Информацията, оповестена от Тръмп противоречи на официалните новини, идващи от Делхи. По-рано днес стана ясно, че водещата индийска рафинерия Indian Oil Corp (IOC) е закупила от САЩ, Канада и Близкия изток 7 милиона барела суров петрол с доставка септември месец. Това е станало на търг, съобщават източници на Reuters. Голямата спот покупка на суров петрол от IOC идва след като индийските държавни рафинерии спряха покупката на руски суров петрол поради намаляващи отстъпки в цената. Президентът на САЩ Доналд Тръмп изрично предупреди купуващите петрол от Русия да не го правят, като обърна специално внимание на Индия.
Още: На фона на заплахите на Тръмп: Индия сменя руския петрол с алтернативни доставчици
Припомняме, че на 14 юли Тръмп заплаши със 100 % мита страните, които купуват руски петрол, ако Москва не постигне мирно споразумение с Украйна. Русия е най-големият вносител на Индия, като гарантира около 35% от общия индийски внос.