Първата в историята среща на лидерите на САЩ и Северна Корея Доналд Тръмп и Ким Чен Ун ще има най-вече декларативен характер, а успехът ѝ ще бъде само показен и няма да доведе до пробив при урегулирането на проблемите на Корейския полуостров. Това заяви пред ТАСС директорът на Центъра по азиатска стратегия на Русия Георгий Толороя.
Още: Трагедия в морето: Пожар на ферибот с над 280 души на борда (ВИДЕО)
Още: Путин иска да сложи край на войната: Анализатор видя признаци за това
"Позициите на страните по принцип не са съвместими: Тръмп иска пълна и незабавна денуклеаризация на Корейския полуостров, а Северна Корея си дава вид, че е съгласна, но само на етапи", обясни експертът съмненията си.
"Независимо от решителните изявления, че винаги се е стремял към денуклеаризация, готов е да се откаже от ядреното оръжие и да предприеме в тази връзка определени стъпки, дълбоко в душата си севернокорейският лидер разчита на това, че американците няма да изпълнят задълженията и изискванията, които Пхенян би искал да види от тяхна страна като израз на взаимност. Във Вашингтон твърде много сили и престиж са насочени към това да се притиска Северна Корея."
Според Толороя е странно да се предполага, че "Северна Корея изведнъж ще се откаже от оръжията, и за това отведнъж ще я заобичат и ще я оставят на мира". "В севернокорейското ръководство няма наивни хора."
Още: Политическо напрежение в Япония: Управляващите вече нямат мнозинство?
Още: "Спящият принц", който прекара две десетилетия в кома, почина на 36 години
Експертът е на мнение, че и от двете страни се води хитра игра. Толороя подчертава, че важно значение за изхода от срещата има обстоятелството ще се реши ли Тръмп да я използва за свой собствен пиар на фона на вътрешнополитическите си проблеми.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Въпреки това Толороя не крие надеждата си в резултат на срещата на върха да бъде приета някаква декларация, в която може официално да бъде отбелязано намерението на двете държави официално да се приключи с конфликта на Корейския полуостров. След приключването на най-острата фаза на конфликта през 1953 г. нито една от страните не е заявила прекратяване на състоянието на война. Чак през 1991 г. Сеул и Пхенян подписаха споразумение за примирие, ненападение, сътрудничество и обмен, но по-късно двете страни се отказаха от него.
"Севернокорейската страна не се готви да подписва никакъв документ в Сингапур, но е възможно да бъде прието заявление от общ характер", предполага експертът, цитиран от БГНЕС. Освен това двустранното обявяване на прекратяване състоянието на война "няма да има юридическа сила без участието на Китай".