Ердоган: САЩ и Великобритания превръщат Червено море в море от кръв

12 януари 2024, 14:03 часа • 5049 | прочитания

Турският президент Реджеп Тайип Ердоган окачестви въздушните удари на САЩ и Великобритания по цели на хутите в Йемен през нощта срещу 12 януари като непропорционално използване на сила. Той обвини двете страни, че се опитват да превърнат Червено море в "море от кръв".

Още: Тръмп: Всички трябва незабавно да се евакуират от Техеран!

Още: Деветата вълна: Ирански ракети отново летят към Израел (ВИДЕО)

Още: САЩ и Великобритания с мощни удари по хутите в Йемен (ВИДЕО)

Говорейки пред репортери в Истанбул след петъчната молитва, Ердоган заяви, че Анкара чувала по различни канали, че подкрепяните от Иран хути са извършили "успешна защита" срещу Вашингтон и Лондон, предаде The Times of Israel.

Какво се случи?

След като в ранните сутрешни часове САЩ, Обединеното кралство и още няколко съюзници (Нидерландия, Бахрейн, Австралия, Канада) удариха десетки стратегически военни цели в Йемен с прецизни боеприпаси, Мохамед Али ал-Хути, който е член на Върховния съвет на хутите, осъди "неоправданата" военна операция. Той заяви, че САЩ и Великобритания ще "платят" висока цена.

Още: Тръмп: Не искам да има ядрено оръжие в Иран

Още: Нетаняху: Елиминирането на аятолах Хаменей би сложило край на конфликта (ВИДЕО)

Още: Военният министър на САЩ Лойд Остин е ръководил операцията срещу хутите от болницата

Снимка: Getty Images

Хутите допълниха, че при ударите срещу цели в Йемен има петима убити и шестима ранени. Съюзниците извършиха нападенията заради постоянния обстрел на хутите по търговски кораби в Червено море, което възпрепятствя световното корабоплаване и търговия.

Още: Журналист: Целта на атаките на Израел срещу Иран е смяна на режима на аятоласите

Още: Ескалация: Израел за първи път призова за евакуация от сърцето на Техеран, Иран готви нов удар по Тел Авив (ВИДЕО)

Още: Денков: България не е участвала в ударите срещу хутите (ВИДЕО)

Ердоган за "геноцида" на Израел

Ердоган заяви още, че Турция предоставя документи за делото, заведено от Южна Африка срещу Израел в Международния съд на ООН. В тях се подкрепя тезата, че Израел извършва геноцид срещу палестински цивилни граждани по време на войната срещу "Хамас" в Ивицата Газа, каза турският президент.

"Вярвам, че Израел ще бъде осъден там. Вярваме в справедливостта на Международния съд", каза Ердоган и добави, че Турция ще продължи да предоставя документи, предимно визуални, за последиците от войната в Газа.

Още: Израел пред Международния съд на ООН: Обвиненията срещу нас в геноцид са грубо изопачени

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес