Китайската армия е станала по-способна да стартира внезапна атака срещу Тайван, чрез по-бързо разгръщане на въздушни операции, с нови артилерийски системи и по-добри десантни и амфибийни единици. Това е оценка на американски и тайвански официални служители и експерти, цитирана от Financial Times. Обобщена, оценката гласи следното: "Китайската армия се е подобрила до точка, в която може да превключи моментално от състояние на мир към война".
По тайвански данни, в момента китайската армия набляга много на учения с амфибии и държи в постоянна готовност военновъздушните си сили. Отделно, Китай вече може да разчита на ракетна система, с която да нанася удари по всички точки на острова.
Още: Защита на Тайван по украински модел: Как да се приложат срещу Китай уроците от войната?
Китай напредва към целта "Тайван"
Адмирал Самуел Папаро, ръководител на американското индо-тихоокеанско командване, предупреди през февруари, че Китай е "много близо" до точката, в която "криейки се със смокиновото листо на учение" може да прикрие подготовката за нападение. Китайските военни самолети влизат месечно по над 245 пъти в зоната за идентификация на противовъздушната отбрана на Тайван, в сравнение с по по-малко от 10 влизания на месец преди 5 години, съобщава министерството на отбраната на Тайван. Те също пресичат средната линия в Тайванския пролив 120 пъти на месец, заличавайки някогашната неофициална граница. А през октомври, 2024 година, само за ден Китай извърши 153 полета с изтребители, с което демонстрира въздушната си мощ. Тя се крепи на нови изтребители - J-10, J-11, J-16 и J-20 – които могат да достигнат до Тайван от вътрешни бази, без да се налага да зареждат гориво в крайбрежни бази. За целта те могат да използват самолети-танкери за зареждане Y-20 - отново китайско производство.
"Само по себе си това е ясна демонстрация на ескалацията и продължителния натиск във въздушната сфера, който се провежда срещу Тайван", каза представител на американската армия.
Още: Китай атакува: Армията на Пекин окупира земя на Виетнам (СНИМКИ)
Китайските военноморски сили също отбелязаха бързи подобрения. От 2022 г. има ротационно присъствие на военни кораби, най-често разрушители тип 052D в протока Мияко и в канала Баши, които осигуряват единствения път към Тихия океан за китайски кораби.
Ян Тай-юан, бивш главен инструктор на командването на тайванската армия, коментира, че за да атакуват Тайван, китайските военни кораби "ще трябва да отплават в Тихия океан много рано", за да избегнат попадането в капан по-близо до Китай, след като войната започне. Миналата година имаше репетиция на такъв сценарий от китайска страна, със струпване на военни кораби. А около дузина китайски военни кораби постоянно са разположени в близост до Тайван, което означава, че само за няколко часа Китай би могъл да постави острова под блокада и да започне въздушна операция - Още: Последната китайска блокада на Тайван: Това е само началото
Китайските военни реформи
И още по-голяма опасност е, че от 2015 година командната структура на китайската армия започна да се преструктурира, с което взаимодействието между различните родове войски се подобри. Джошуа Аростеги, експерт от Военния колеж на армията на САЩ, отчита, че сега Китай изпълнява много бързо и гладко учения, в които се преливат действия на ВВС и ВМС - това е било факт още когато Нанси Пелоси се появи като председател на Камарата на представителите на Конгреса в САЩ през 2022 година в Тайван и предизвика гнева на Пекин. Реформите на Си Дзинпин разделиха много големи армейски части на по-малки, по-гъвкави, включително шест амфибийни комбинирани оръжейни бригади, разположени по крайбрежието срещу Тайван. Амфибийните бригади имат PCH-191, система за залпов огън с обсег от 300 км, която може да удари навсякъде в Тайван от бреговете на Китай. Тя може да се презарежда по-бързо и е по-трудна за откриване, тъй като може да стреля от камиони. Пусковите установки могат да бъдат използвани от сухопътните сили при първоначалната бомбардировка, за да извадят от строя противовъздушната отбрана на Тайван, а също и от амфибийни единици за нанасяне на удари по малки тайвански части, разположени на брега и имащи за задача да противодействат на китайския военен флот в случай на нашествие. Отделно, по-голямата част от необходимите за инвазия на Тайван войници в сухопътните сили на китайската армия вече са осигурени.
Готов ли е Китай да превземе бързо и без големи загуби Тайван? Според американския военен анализатор Денис Бласко все още не, защото бюрокрацията на високо командно ниво в китайската армия си остава сериозен проблем. "Те просто не са демонстрирали способността си да се адаптират към съвременната война", смята той, но с уговорката, че Китай напредва.
Още: Новата стратегия на Тайван срещу китайска инвазия - ние ги почваме, Тръмп ги довършва
СНИМКИ: Getty Images