Отново - доклад с данни, че Китай принудително стерилизира ислямско малцинство

30 юни 2020, 06:35 часа 2600 прочитания

Китай принуждава жени от уйгурската малцинствена група да бъдат стерилизирани или да носят устройства за контрацепция, твърди проучване, цитирано от BBC.

Още: Няма нищо по-опасно от това да оставиш един лъв ранен: Свършила ли е войната между Иран и Израел

Още: Европейското разузнаване: Обогатеният ирански уран остава непокътнат след ударите на САЩ

Докладът на китайския учен Адриан Ценц предизвика реакция в международната общност, като от ООН дойдоха призиви да има разследване.

Китай отрече да упражнява женска стерилизация и нарече обвиненията "безпочвени".

Страната вече е обект на много критики за затварянето на уйгурите в лагери. Смята се, че около един милион уйгури и хора от други етнически групи, които изповядват исляма, са държани против волята им в лагери.

Още: Ловци обградиха летището: Мечка спря полетите (ВИДЕО)

Още: Северна Корея завърши чисто нов плажен курорт специално за руските туристи (ВИДЕО)

Китай първоначално отричаше съществуването на лагерите. След това призна, че съществуват, но ги нарече "центрове за преобучение" и каза, че са необходими за борба с тероризма.

След публикуването на доклада, държавният секретар на САЩ Майк Помпео заяви, че "Китай незабавно трябва да спре тези ужасяващи практики". Помпео написа обръщение, в което призовава "всички страни да се присъединят към САЩ и да изискат края на дехуманизиращото малтретиране".

Докладът е базиран на комбинация от официални данни на регионалните служби в Китай, документи за прокарваните политики и интервюта с жени от уйгурския етнос от провинция Синдзян.

Според изследването, някои жени са убеждавани да се подложат на операции за стерилизация, други са принуждавани да им се поставят вътрематочни устройства.

Още: Али Хаменей: "Иран победи, шамароса Америка и нокаутира Израел"

Още: 12 дни война: Цената за Израел и Иран

Докладът твърди, че в двете префектури с най-голям брой уйгурско население се отчита рязък спад на естествения прираст на населението, който за периода 2015-18 г. е достигнал 84 процента.

Жени, които са били държани в лагерите за мюсюлмани, казват в интервюта, че там са им били инжекции, от които е спрял месечния им цикъл.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес