При ескалация руската военновъздушна база Хмеймим в провинция Джабла, на сирийското крайбрежие, беше атакувана от нападатели на разсъмване във вторник. Случващото се идва на фона на фундаментално развитие на отношенията на Дамаск с Вашингтон и Европейския съюз.
Това отбелязва в свой коментар, предоставен на Actualno.com, журналистът и международен анализатор Мохамед Халаф.
Това събитие се случва и на фона на опасенията и надеждите на части от сирийското крайбрежно население, че събитията от март тази година няма да се повторят и че нарасналата напоследък медийна мобилизация, особено в изявленията на братовчеда на Асад, Рами Махлуф, и някои изявления, приписвани на свързани с бившия режим като Сухейл ал-Хасан и Мохамед Джабер, ще представлява начало на мирен политически процес, а не прелюдия към военна авантюра с непредвидими последици.
Кой стои зад атаката?
Според руския телеграм канал Mash, нападението носи белезите на атаки, извършени от джихадистки групировки, срещу правителствени сили през последните години. Този метод се основава на изпращането на малка група бойци за изпълнение на бойна мисия, от която не се очаква да излязат живи, тъй като целта е да продължат да се бият, докато мисията не бъде изпълнена или те не загинат.
Каналът съобщава, че руските сили в базата "Хмеймим" са отблъснали нападението на четири въоръжени лица, които са определили като „атентатори-самоубийци“, като отбелязва, че те са се опитали да щурмуват базата, насочвайки се към постовете за охрана. Руските сили са успели да убият трима от тях, а съдбата на четвъртия все още не е известна, на фона на предположенията, че е бил улучен от РПГ, докато е бягал от базата.
От своя страна руският канал "Рибар", създаден и поддържан от бившия говорител на руското военно министерство капитан Михаил Звинчук, съобщи, че при нападението са загинали двама руски войници - факт, който не може да бъде потвърден от независими източници. Руските уебсайтове потвърдиха, че огледът на телата на тримата нападатели е показал, че те са с узбекска националност, като отбелязаха, че стотици бойци от Узбекистан действат в Сирия под знамената на различни групировки. Тези канали отбелязаха, че нападателите не са свързани със силите на Сирийското министерство на отбраната, а Mash съобщи, че те дори не признават временното сирийско правителство.
Контекст
Нападението съвпадна с ключово събитие, което Дамаск очакваше в същия ден: решението на Европейския съюз да отмени санкциите, наложени на сирийското правителство и неговите институции. Твърдението на Русия обаче, че нападателите не са принадлежали към сирийското министерство на отбраната, и определянето им като чуждестранни бойци от Узбекистан, предполага, че Дамаск няма пряка връзка с нападението.
Роналд Бегамов, руски експерт по международни отношения, заяви пред ливанската онлайн медия Al-Nahar: „Нападението може да е съвпаднало с решението на ЕС да отмени санкциите, но не е задължително да има някакво политическо значение. Беззаконието в Сирия продължава и въпреки успокоителните изявления на властите, те все още не са успели да наложат сигурност и стабилност, поради което подобни нападения са често явление в различни региони, не само срещу руските сили“.
Бегамов отбелязва, че изявленията на руския външен министър Сергей Лавров относно продължаващите нарушения срещу религиозните малцинства в Сирия са съвпаднали с коментарите на държавния секретар на САЩ Марко Рубио, че властта в Дамаск може да рухне до седмици, като отбелязва, че този синхрон „може да отразява своеобразна координация между Москва и Вашингтон в подхода им към сирийското досие“.
„Подобряването на отношенията между Русия и САЩ по време на мандата на Доналд Тръмп, в сравнение с предишния президентски мандат, допринесе за сближаването на възгледите на двете страни по въпросите на Близкия изток“, каза той. Бегамов посочва, че призивите за изтегляне на Русия от Сирия са ограничени до европейската страна, докато САЩ, Израел и дори сирийското правителство не издигат публично това искане.
Мохамед Халаф, автор на анализа и коментатор на международните събития в предаването "Студио Actualno"
При липсата на ясна официална позиция от страна на Москва и Дамаск относно нападението и последствията от него, наблюдателите виждат три възможни сценария, които да обяснят случилото се и неговото време: Първо, чуждестранните джихадистки групи, действащи на сирийското крайбрежие, може да са започнали да се координират със западните разузнавателни служби за провеждане на операции срещу руските сили с цел оказване на натиск върху Москва да изтегли силите си и да изостави базите си в Сирия.
Второ, тези групировки, особено онези, произхождащи от Централна и Източна Азия, може да са възприели вакуума, последвал намаляването на влиянието на централната власт, като възможност да нанесат удари по руските интереси във вътрешността на Сирия, вместо да пренесат битката във вътрешността на Русия, както се случи при нападението в зала „Крокус“ през март 2024 г. Този сценарий се пресича с идеологическата ориентация на нападателите, които не признават „правителството на Ахмад ал-Шараа“ и вероятно принадлежат към по-радикални течения като ИДИЛ или Сарая Ансар ал-Сунна.
На трето място, Дамаск може да оказва някакъв вид непряк натиск върху Русия, като си затваря очите за нападенията срещу руските сили по крайбрежието, като част от скрити разногласия или политически послания, завършва своя анализ Мохамед Халаф.