По-рано този месец Русия изненада света, като официално призна правителството на талибаните в Афганистан. Ходът отразява по-скоро пресметната геополитическа стратегия, отколкото идеологическа подкрепа, пише The National Interest. Чрез взаимодействието си с талибаните, Москва се стреми да защити и укрепи интересите си в Централна и Южна Азия, да се противопостави на западното влияние и да внесе баланс в регион, отдавна измъчван от екстремизъм и нестабилност.
Още: Талибани с автомати рекламират туризма в Афганистан: Елате за най-ярката си почивка (ВИДЕО)
С изтеглянето на американските войски от Афганистан през 2021 г., Русия се стреми да запълни геополитическия вакуум, за да се утвърди като ключов играч в регионалната сигурност. Всъщност това е знак на имплицитно признание за дългогодишната роля на талибаните в афганистанското общество, смята консервативното издание.
Русия не счита талибаните за терористи
Москва започна отношенията си с талибаните през 2016 г. През април 2025 г. Русия премахна обозначението на талибаните като терористична организация, проправяйки пътя за по-дълбоки връзки. Официалното признаване беше логична стъпка напред. Новото бяло-черно знаме на Ислямския емират сега се вее над афганистанското посолство в Москва.
Още: Тръмп: Талибаните да ни върнат оръжие на стойност 7 милиарда долара
Последиците далеч надхвърлят символиката. Признавайки талибаните за легитимно правителство на Афганистан, Русия премина от неформални отношения към официални междудържавни връзки. Този ход, отдавна закъснял според мнозина в Москва, предлага редица стратегически предимства за Руската федерация, пише The National Interest.
Снимка: Getty Images
Руските опасения
Основната грижа на Русия е била и остава сигурността. За разлика от ИДИЛ и "Ал Кайда", талибаните не са участвали в терористична дейност срещу Русия, което е причината за специалното отношение на Москва. В същото време Кремъл се опасява от разпространението на екстремизма от Афганистан към Централна Азия, особено към бившите съветски републики Таджикистан и Узбекистан, където продължават да действат групировки като отделилата се от ИДИЛ „Вилаят Хорасан“.
Още: "Талибан тур": Руснаците ще разнообразяват с публични екзекуции в Афганистан
Заплахата не се ограничава само до Централна Азия. Движението „Вилаят Хорасан“ прониква в самата Русия чрез бедни централноазиатски работници мигранти. Много от тях идват от Таджикистан: таджикската общност в Руската федерация наброява около 1,3 милиона души. Нападението през 2024 г. срещу кметството на Москва е дело на таджикски радикали. То е сурово напомняне за опасностите от неконтролирания екстремизъм, пише The National Interest: Годишнина от атаката на "Крокус Хол": Осъдени още няма.
Талибаните, от своя страна, виждат „Вилаят Хорасан” като основна заплаха за властта си. Преди това те успяха да лишат групировката от плацдарм, който тя за кратко завзе в Сирия през 2021 г. Превръщането на „Вилаят Хорасан” в глобална терористична мрежа обаче само увеличава заплахата, която представлява.
В търсене на международна легитимност, талибаните биха могли да се окажат желани партньори в борбата срещу тероризма. Дипломатическото признание би могло да доведе до сътрудничество в тази област. Дори вечно скептичните служби за сигурност на Москва вече са видели неговата полезност, смята още консервативното издание.
Русия би могла дори да ръководи регионални инициативи за борба с тероризма, в чиято основа е Афганистан, твърди медията. Въпреки че държавите от Централна Азия, с изключение на Таджикистан, все още не са признали официално талибаните, повечето от тях са приели новата реалност в Кабул прагматично, споделяйки опасения относно тероризма и екстремизма.
Още: Русия призна талибаните: Знамето им се развя над посолството на Афганистан в Москва (СНИМКА)
Освен опасенията за сигурността, ангажиментът на Русия е обусловен от икономически и стратегически интереси. Афганистан е разположен на кръстопътя на Централна и Южна Азия и би могъл да се превърне в център за търговски и енергийни коридори.
Снимка: Getty Images
Москва и Пекин виждат възможности у талибаните
Русия, заедно с Китай, вижда възможности в инфраструктурата, минното дело, енергетиката, селското стопанство, транспорта и логистиката – особено в изграждането на железопътни линии, които биха свързали Русия с Пакистан и Индийския океан през Централна Азия. Официалното признаване би могло да доближи тези възможности, при условие че талибаните могат да гарантират сигурността. Като играе първа, Москва разчита на конкретни икономически ползи и това се вписва в стремежите за развитие на Кабул.
Западните критици може да възприемат действията на Русия като циничен ход за укрепване на антизападен авторитарен блок и решително пренебрежение към човешките права, особено правата на жените. Но този ход е най-добре да се разглежда през призмата на политиката на великите сили и националните интереси, а не през идеологията, твърди The National Interest.
Още: Как и защо Путин изневиделица си хареса талибаните в Афганистан?
Признаването на талибаните позволява на Москва да се противопостави на западната реторика за изолация и да демонстрира, че дипломатическите връзки са възможни извън водените от САЩ съюзи. Това, от своя страна, помага за създаването на паралелен международен ред, в който одобрението или неодобрението на Вашингтон вече не диктува политиката – още една стъпка към многополюсния свят, към който Русия така усилено се стреми като доминиращ играч в Централна Азия.
Съветът за сигурност на ООН никога не е определял талибаните като терористична организация, за разлика от "Ал Кайда", която беше и остава в този списък, оправдава изданието действията на Москва.
Рискове
Все пак отношенията на Русия с Кабул не са без рискове. Яростно националистическите талибани, с акцент върху пущунската идентичност, няма да се подчинят на никоя външна сила, включително и на Русия. За движението връзките с Москва са само едно направление от разнообразна политика, балансирана от отношения с Китай, Иран, Централна Азия и държавите от Персийския залив.
Още: За Русия талибаните вече не са терористи
Засега обаче стратегическите ползи за Кремъл надвишават рисковете. Признавайки талибаните, Русия засилва позициите си в Централна и Южна Азия, оспорва дипломатическата хегемония на Запада и се утвърждава като силен играч в регион, от който Америка се е оттеглила.
* Авторът Елдар Мамедов е експерт по външна политика от Брюксел. Завършил е Латвийския университет и Дипломатическото училище в Мадрид. Работил е в Министерството на външните работи на Латвия и е бил дипломат в посолствата във Вашингтон и Мадрид. От 2009 г. е политически съветник на социалдемократите в Комисията по външни работи на Европейския парламент (ЕП), като ръководи делегации за междупарламентарни отношения с Иран, Ирак и Арабския полуостров.
Източник: The National Interest
Превод: Ганчо Каменарски
Още: Страната, в която всеки ден умират 24 майки и 167 бебета