Сърбите подкрепят дружбата с Русия и Китай, но искат да живеят в ЕС

2579
Сърбите подкрепят дружбата с Русия и Китай, но искат да живеят в ЕС
Снимка: getty images

Повечето граждани на Сърбия оценяват като положително влиянието на Китай и Русия, а влиянието на ЕС, САЩ и НАТО – за негативно, твърди изследване на Центъра за свободни избори и демокрация (ЦСИД) и на Международния републикански институт (МРИ).

Поради тази причина повечето граждани смятат, че Китай и Русия са страните, с които Сърбия в момента има най-добри отношения. Европейският съюз е на трето място. Помолени да изброят страните, с които Сърбия трябва да поддържа най-добри отношения, анкетираните граждани отново поставят начело Русия и Китай, следвани от съседните страни и ЕС, се казва в проучването.

Сърбия ще получи близо 1 млрд. евро от Китай за високоскоростна железница

Сърбия ще получи 943 милиона евро от китайски инвеститори за изграждането на третата част от високоскоростна железница, свързваща Белгр...

Субективното усещане на гражданите на Сърбия, според което Китай и Русия са по-близо до тях, отколкото ЕС и САЩ, се потвърждава от десет молби, свързани с даренията и помощите за Сърбия, икономиката и инвестициите, европейската интеграция, здравеопазването и науката.

Дори в области като даренията и помощите за Сърбия, където ЕС и САЩ доминират, гражданите са убедени, че помощта от Русия и Китай е по-голяма. "Освен това респондентите изразяват доверие в китайските инвестиции и инфраструктурни проекти, поставят китайските и руските ваксини пред "западните" ваксини и руската икономика пред американската, се казва в проучването.

Сред респондентите се забелязва и висока степен на евроскептицизъм, се посочва в изследването, цитирано от БГНЕС.

"Освен очевидните демографски характеристики, които обуславят отношението към Запада и Изтока, клъстъри от произточни настроения откриваме и у зрителите на RTS и Pink (двете най-големи телевизии, б.р.), читателите на Telegraf, портала Mondo и в някои случаи при Informer", се казва в материала.

Как Сърбия разпъва червения килим за Китай към Европа?

Сърбия, която се стреми към членство в Европейския съюз, е силно подкрепена от Китай в изграждането на инфраструктурни проекти. Защото ...

Относно избора на място за живеене и работа, гражданите на Сърбия демонстрират прагматизъм и отдават приоритет на държавите от ЕС, които отбелязват като икономически по-желани.

От друга страна, в областта на образованието и медицината Русия е първият избор. Половината от участниците в анкетата заявяват, че Китай в момента е доминантен международен актьор по отношение на икономиката.

Мнението, че демокрацията е най-добрият начин на управление се подкрепя от 45% от анкетираните, а 27% са на мнение, че недемократичното управление и твърдата ръка са подходящ начин за ръководене на държавата.

27% от анкетираните смятат, че както демокрацията, така и недемократичните форми на управление имат своите предимства и недостатъци и че са равнопоставени, гласят заключенията на проведеното проучване.

RUSI: Сърбия успешно балансира между Русия и Китай

Сърбия успява досега да поддържа баланс в отношенията с Русия и Китай в своя полза, главно защото интересите на тези международни участ...

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Още от БАЛКАНИ:

Земетресение разлюля Гърция

Румънските власти освободиха българските риболовни кораби, задържани миналата година

Мицотакис стопли отношенията си с гръцката православна църква

Кога ще има избори за общински съветници в Сърбия

Сръбският Путин пали барута в Босна и Херцеговина, Вучич помага

Ковачевски: Изборите на 8 май ще са много трудни

ОССЕ с положителна оценка за изборите в Северна Македония

Скрили кокаина в чували с тор: Гръцките митничари спряха огромна пратка с наркотици

Норвегия дари 76 превозни средства на армията на Северна Македония

Кметът на Анкара: Стъпките на ЕС към Турция не показват ясен път за бъдещето

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com