Западът призова Косово да състави правителство

14 юли 2017, 21:20 часа • 1185 | прочитания

Няколко западни държави излязоха със съвместна позиция, в която призовават новоизбраните членове на парламента в Косово да ускорят формирането на правителство, тъй като от изборите вече е минал един месец.

Още: Македонският премиер се срамува от пълното име на страната си

Още: Силите на НАТО в Косово провеждат учение в Прищина за справяне с масови безредици (СНИМКИ)

Посолството на Франция, Германия, Италия, Великобритания и САЩ публикуваха съвместна позиция, в която се посочва, че новите депутати са „отговорни за формирането на ново правителство“.

Преди това движението „Самоопределение“ поиска от президента Хашим Тачи да определи учредително заседание на парламента. Според „Самоопределение“ неангажираността на Тачи спрямо свикването на заседание се дължи на това, че коалицията ПАН, в която е и неговата партия няма достатъчен брой депутати за формиране на правителство.

Според косовското законодателство президентът е длъжен в срок от 30 дни от обявяването на официалните резултати да свика учредително събрание на парламента. Централната избирателна комисия обяви окончателните резултати на 7 юли, което означава, че Тачи има време до началото на следващия месец.

Още: Ужасяващ инцидент в прочута млечна фабрика в Румъния: Има загинали

Още: "Българският диктат няма да мине": Християн Мицкоски е новият премиер на Северна Македония

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес