Огънят в района на Дупница е локализиран и е почти изцяло угасен, а частично бедственото положение продължава. Все още не са ясни официалните резултати за състоянието на въздуха. АМ „Струма” е затворена и в двете посоки, използва се път Е-79. Вероятно ще се наложи да бъде направен и ремонт на магистралата, съобщи Нова телевизия.
Още: Пирин отново гори, пожарът се насочва към Природния парк
Още: Големият пожар в Пирин все още не е история
Стана ясно, че има засегнати три колони на АМ "Струма" - заради огъня са се откъснали циментови отливки. А вървят и спорове кой всъщност е отговорен - Община Дупница казва, че е АПИ, защото територията е в сервитута на магистралата, от АПИ твърдят, че е отговорност на общината, защото става въпрос за общинска земя. Сметището всъщност се е образувало заради фирма, изхвърляща отпадъчни материали там. Фирмата всъщност трябвало да дава материалите за горене, но другата компания, която трябвало да ги гори, била затрупана и не можела да поеме всичко.
За момента няма показания, сочещи прекомерно замърсяване. Всичко тръгна от пожар на нерегламентирано сметище, а отговорният за боклуците твърди, че огънят се разпалил от хвърлен от магистралата предмет.
Още: Дъжд заваля там, където е най-опасният пожар в България - данни какво е положението
Още: Предупреждение за Сандански: Заради пожара при Илинденци излизайте навън само с маски
В Хасковско, за броени часове пожарът измина километри. На място работят близо 100 пожарникари военни, горски и доброволци, има и тежка техника. Според службите на този етап стихията е овладяна. Предполага се, че тръгналият от Брягово огън е причинен от човек. Районната прокуратура в Хасково вече разследва причините.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Военни от ВВС се включиха в гасенето на пожара над Илинденци
В Хасково и Шишманци продължава борбата с огнената стихия. В Шишманци вече има протести с искане заводът за отпадъци да се контролира. Хората там се заканват, че или в предприятието ще се работи адекватно, или трябва да бъде затворено. Упорито се повтаря и, че инсталацията всъщност работи, като трупа отпадъци и при прекалено голямо количество те се горят.
Над двеста души от Шишманци, Белозем, Раковски и други населени места са блокирали пътната отсечка, която е към входа на завода за отпадъци. Много от тях са с маски, демонстрирайки по този начин, че не могат да дишат.