Искането за втори лифт в Банско е само параван за разширяване на ски зоната в най-известния ни курорт. Това за пореден път заявиха от "За да остане природа в България".
Още: Дърво рухна върху кола в центъра на Благоевград
Още: Пак инцидент с тротинетка у нас: Момче е със спукан череп и вътрешен кръвоизлив
Природозащитниците посочват, че желанието е да бъдат обединени ски зоната в Банско, която да бъде разширена с новия устройствен план за Национален парк "Пирин", заедно с "планираната, но никога неразрешена" ски зона Кулиното на Предела над Разлог и с пистите над Добринище. Това ще създаде зона с над 330 километра писти, които ще унищожат напълно северната част на Национален парк "Пирин", твърдят от "За да остане природа в България" и посочват "изтекли вече планове" още през 2014 година.
В защита на тезата си, че нищо не се е променило, от "За да остане природа в България" се позовават на доклад на Международния съюз за защита на природата и природните ресурси (IUCN) за състоянието на обектите на Световното наследство на ЮНЕСКО. В доклада се посочва, че "политическият и икономически натиск за допълнително развитие на ски зоните и сечта в Национален парк "Пирин" са довели до създаване на проектоплан за развитие на парка, който, ако бъде одобрен, ще доведе до широкомащабен упадък на парка". Като цяло, оценката за състоянието на IUCN, чийто член е и България, е "сериозно безпокойство".
Друго твърдение на природозащитниците е, че се разработва нов Общ устройствен план на Банско, където нямало предвиден втори лифт. Вместо това кметът на Банско Георги Икономов се цели в изграждане на кабинков лифт с по-голям капацитет от сегашния, защото "всякакви промени на сега действащия план също трябва да се подложат на екологични оценки по българското и европейското законодателство, в които се забранява ново строителство на инфраструктура в националните паркове, но се разрешава ремонта".
Още: Ученичка от Гоце Делчев получи ежегодната стипендия на Институт "Николай Добрев"
Още: Нови открития при разкопки в Хераклея Синтика
Кметът на Банско Георги Икономов лично внесе в МОСВ искане да бъде приет нов План за управление на Национален парк "Пирин", за да започне строеж на втори кабинков лифт в Банско. Икономов е категоричен, че този въпрос е стоял нерешен твърде дълго и се стопира заради неоснователни доводи.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Трима души загинаха при жестока катастрофа в Благоевградско
"Ние посмъртно не може да излезем от зоната на концесия, не влизаме с лифта (бел. ред. - втория лифт) в нова защитена територия. Всичко, което ще се случва с тази втора кабина, би се случило в границите на концесията. Но някой ги храни тези хора, за да правят неща", каза и маркетинговият директор на "Юлен" АД Иван Обрейков пред Actualno.com.