10 европейски бизнес органицации се обявиха срещу пакет „Мобилност 1“

2760
10 европейски бизнес органицации се обявиха срещу пакет „Мобилност 1“
Снимка: БГНЕС

Десет бизнес организации от ЕС, сред които и Българската стопанска камара(БСК), излязоха с обща позиция срещу прибързаните действия по пакет „Мобилност 1“.

„Със съжаление отбелязваме, че независимо от безпрецедентната пандемия, пред която е изправена цяла Европа, без да знаем размера на щетите, Европейският парламент продължава законодателния процес на пакет “Мобилност 1”, бързо придвижвайки се към процедурата на второ четене“, се казва в отворено писмо до европейските институции.

Сред бизнесорганизациите са търговски и стопански камари и индустриални федерации от Германия, Полша, Унгария, Кипър, Латвия, Литва, Естония, Румъния и Малта.

Ето пълния текст на становището:

Бизнесът в Европа придава критично значение на резултатите от дискусиите за пакет “Мобилност 1” и призовава за правила, които да подобряват социалните условия на водачите, да намаляват вредните емисии, да спомагат за постигането на добре функциониращ единен пазар, да улесняват търговските потоци, да укрепват веригите на доставки на ЕС и по този начин да допринесат за глобалната конкурентоспособност на ЕС.

Долуподписаните бизнес организации са дълбоко загрижени относно следните въпроси, които са от решаващо значение за европейската промишленост, автомобилния транспорт и логистичния сектор.

На първо място, със съжаление отбелязваме, че независимо от безпрецедентната пандемия, пред която е изправена цяла Европа, без да знаем размера на щетите, Европейският парламент продължава законодателния процес на пакет “Мобилност 1”, бързо придвижвайки се към процедурата на второ четене.

Това ясно пренебрегва икономическата реалност, в която се намира целият ЕС. Компании от всички секторите, особено от  транспорта и логистиката, са повлияни негативно и се борят за оцеляване. Те ще са особено уязвими, когато кризата приключи. Независимо от това, в тези трудни времена автомобилният транспорт продължава да играе особено важна роля, осигурявайки непрекъснатото снабдяване със стоки от първа необходимост като лекарства, медицинско оборудване и храни, нещо, което при условията, които Пакетът налага би било по-трудно да продължи да се прави поради административните бариери, които носи със себе си. Приемането на пакета  Мобилност 1, във вида в който е днес, в комбинация с икономическите последствия от COVID-19 ще засегнат сериозно тези сектори и сериозно ще заплаши съществуването им както и възможността да обслужват европейската икономика.

Второ, считаме за изключително важно да подчертаем ограничението на свободата на предоставянето на услуги, като то се свързва с  посочването на местонахожданието на компанията и въвеждането на множество бариери, като например задължението, превозното средство да се върне обратно в родината. Това би генерирало празни писти и би било изключително обременително икономически. Разпоредбите противоречат на амбициите на европейската Зелена сделка и би създало неудобства при имплементацията си при създалата се трудна икономическа ситуация, която последва след избухването на COVID-19; разпоредбите водят и до усложняването на приноса на компаниите за устойчиво икономическо възстановяване в Европа.

ЕС прие промените в пакет "Мобилност", срещу които са превозвачите ни

Съветът на ЕС прие днес на писмена процедура спорните промени в пакета "Мобилност“. Сега, за да влезе в сила, той трябва само да ...

Както е потвърдено от няколко проучвания, задължението за връщане на камиони ще доведе до допълнителни празни маршрути, задръствания, по-висок разход на гориво, по-големи рискове за пътната безопасност, замърсяване и увеличаване на емисиите на CO2 с милиони тона годишно. В резултат на това европейските предприятия и транспортната система ще се сблъскат с множество дисфункции, възможни увеличения на цените и хронична липса на транспорт и капацитет, особено в големите европейски индустриални и търговски центрове. Този регламент обосновано предизвиква опасенията на Европейската комисия.

Трето, ние сме обезпокоени, че подобни разпоредби могат сериозно да подкопаят единния пазар от непропорционално ограничаване на достъпа до тези централни центрове за транспортните компании, особено за МСП от периферни държави-членки на ЕС, включително и островните региони. Основната свобода за предоставяне на услуги в ЕС също би бил застрашен като предложената разпоредба за мястото ще създаде объркване по отношение на избора на приложимото право. Компаниите не могат  да си позволят подобно неглижиране на нашия единен пазар предвид кризата COVID-19. Напротив, ние настояваме за укрепване на единния пазар и борба с протекционизма.

Европейският бизнес е твърдо убеден, че по всяко време законите на ЕС, включително пакета за мобилност, трябва да се основават на предварително подготвени и прецизни оценки относно въздействието, последователното отстояване на правните принципи и водещите политически амбиции.

Тази позиция остава обоснована база и предпоставка за функционирането на единния пазар, устойчивия транспорт и конкурентоспособната индустрия, които са подходящи за съвременна икономика. Днес, в тези изключителни времена, придържането към тези принципи и избягването на нови тежести са толкова важни, колкото никога досега, за да се позволи на колкото се може повече компании да преживеят тази криза и нейните тежки последствия.

Ситуацията в Европа се промени драстично поради пандемията COVID-19, което ни принуди да реагираме бързо, да се адаптираме и заедно да разработим дългосрочна визия за успешно устойчиво възстановяване.

Превозвачите настояват: Има монопол за толтаксите и недопустимо оскъпяване

Договорът, който АПИ е сключил с доставчиците на тази услуга, не се спазва и изпълнява. Това заяви Магдалена Милтенова, председател на ...

Транспортният сектор е от решаващо значение за смекчаване на последиците от настоящата криза, както и за бъдещето на  индустриите и благосъстоянието ни като граждани на Европа.

Затова призоваваме лицата, които взимат решения в ЕС, да не пренебрегват тези безпрецедентни обстоятелства и да избегнат одобряването на противоречивите разпоредби. Пакетът „Мобилност“ трябва да бъде внимателно преоценен и да бъде направен последователен, балансиран и законосъобразен, без да пречи на икономическото възстановяване след пандемията COVID-19 и историческия преход, необходим за устойчива мобилност и икономически растеж във всички части на Европа.

Вижте още:

ЕК временно освободи България от някои изисквания към превозвачите

НА ЖИВО: Последна информация и всичко за коронавируса, 30 април

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Още от ИКОНОМИКА:

Експерт за отложената либерализация на тока: Не смятам, че ще плащаме повече

Решено: Служебният министър трябва да предоговори договора с "Боташ" (ВИДЕО)

Кои са най-устойчивите градове в Европа и в света?

Кабинетът отпусна парите за компенсиране на сметките за ток на училища, детски градини и църкви

Шринкфлацията застигна супермаркетите в тази европейска страна

Идва американското ядрено гориво за АЕЦ "Козлодуй"

Европа има нужда от два нови атомни реактора на година

На първо четене: Отлага се пълната либерализация на пазара на ток

Къде са най-евтини бензинът и дизелът в България: Цените в седмицата 13.04-19.04.24

АПИ загуби дела за стотици милиони левове

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com