Трябват ли стрес тестове за българските банки? Експертите спорят

8325
Трябват ли стрес тестове за българските банки? Експертите спорят
Снимка: Thinkstock/Guliver

Стрес тестовете, които налага Европейската комисия на българските банки не са необходими. Това коментира пред БНР финансистът Емил Хърсев относно искането на ЕК за провеждане на стрес тестове в банковата ни система до края на тази година, а не през 2016 г.

ЕК предупреждава: В България още се гледа "внимателно" на банки с по-високи лихви

Някои кредитни институции – в частност някои национални банки, изглежда все още са под строгото наблюдение от страна на пазара, к...

Хърсев обаче смята, че Комисията интерпретира по „абсурден начин“ съществуващата банкова статистика:

"ЕК провежда трайно негативна политика към банките в цяла нова Европа. Не знам по каква причина това трябва. Ние от ЕК получаваме постоянно негативни и лъжливи факти по отношение на банковата система на всички тези страни", каза експертът. "Последният случай беше т.нар. доклад по повод европейския семестър, където се твърдяха откровени неистини за българските банки, интерпретираше се по абсурден начин статистиката за приходите и разходите на местните и чуждестранните банки", добави той.

По думите му ЕК не е образец за икономическа политика. "Тя е непоследователна, неясна, без някаква цел и има неприемливи методи за репресия", коментира той.  

От своя страна адвокат Янчо Трончев заяви, че Европейската централна банка и Европейската комисия се опитват да действат превантивно, за да не се търсят впоследствие решения, ако нещо се случи в дадена европейска банка.

Той обясни, че стрес тестовете се извършват в две посоки – върху капитала и ликвидността. "В първия сценарий се търси отговор на въпроса - колко устойчив е капиталът, а във втория – за ликвидната позиция на банката. Те обхващат и кредитен риск, пазарен риск, ликвиден риск, степен на шок", каза Трончев.

Василев: Паразити, истинското шоу тепърва предстои!

Цветан Василев изпрати ново писмо до медиите и българската общественост. В него банкерът обяснява, че не използва както обикновенно сво...

"Ако банките, опериращи на българския пазар, не правят тези тестове, могат да последват съдбата на КТБ", категоричен беше Трончев:

"Не трябва българските отговорни институции да протакат стрес тестовете на банките, опериращи на нашия пазар. Не само кризата в КТБ е причината за тестовете, а общото състояние на банковата система. БНБ трябва да свали „розовите си очила“ и Банковият надзор да действа твърдо. А и банките сами трябва да правят стрес тестовете и да отговорят на съответните изисквания, защото иначе нищо добро не ги чака и примерът е КТБ", каза той.

"Банките, регистрирани в България, има добре управлявани и зле управлявани, както видяхме миналата година. Този стрес тест ще даде индикация и време на тези, които не са напълно в ред, да влязат в ред". Така коментира въпроса банкерът Левон Хампарцумян пред bTV. Според него това може да е сигнал за по-ранно влизане на Бълария в еврозоната.

 

 

БНБ и Фондът за гарантиране на влоговете са давали указания на квесторите на КТБ

Факт е, че много държавни органи не са си свършили работата по случая "КТБ". Имало е серия от сигнали. Първият е понижаването на кредит...

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд ЕООД

IBAN: BG53UBBS80021021528420

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com

ОЩЕ ОТ Икономика