Производството в завода на Ford в Зааллуис (Германия) е прекратено зарази стачка на доставчиците на части. В предприятието се сглобява Focus, който обаче ще бъде спрян догодина и американският производител търси купувач на завода, но такъв засега няма.
Още: Mercedes премахва разликите в дизайна на моделите си
Още: Най-честите грешки, които собствениците на електромобили допускат
Стачката струва на Ford по около 1 милион евро на ден, коментира ръководителят на работническия съвет на фабриката Бенджамин Грушка пред изданието Automobilwoche.
Около 500 членове на профсъюза IG Metall в компаниите Magna Stanztechnik, Benteler, Tenneco, Rhenus LMS и Lear обявиха безсрочна стачка, принуждавайки автомобилния производител да спре производството на единствения модел на завода - Focus.
Още: Ford иска помощ от конкуренти за борба с китайците
Още: Възможно ли е смесване на масла с различен вискозитет при доливане?
Още: Докога ще продават винетки на старите цени
Стачката засегна доставките на части за двигатели и трансмисии, оси, части на каросерията, системи за окабеляване и изпускателни системи. Според представители на профсъюза производството може да бъде възстановено „много бързо“, когато стачката приключи.
Говорител на Ford коментира пред Automobilwoche, че спирането на производството засега продължава, но не коментира финансовите последици. Американският концерн спира производството на Focus в завода през следващата година, като закрива 3500 работни места.
Още: Пикапът на Джеф Безос преобръща пазара
Още: Маркетинг или реална полза: струва ли си да плащате за първокласен бензин?
Ford вече се споразумя със своите служители в Заарлуис да запази 1000 работници до края на 2032 г,. както и за бонусите и обезщетенията за съкратените, а също така и създаване на програми за преквалификация, които ще им помогнат да си намерят нова работа.
Ford откри първия си завод с нулеви емисии (ВИДЕО)
Още: Електромобилите със сериозен ръст на пазара в Европа
Още: Какви са причините за надраскване в двигателя на автомобила
Работниците във компании за доставки на части и оборудване искат същата „атрактивна и добре финансирана" сделка, която получават служителите на Ford. Според IG Metall служителите в компаниите-доставчици са на средна възраст над 50 години и се опасяват, че няма да могат да намерят алтернативна работа.
Още: Има ли шанс Ford Fiesta да се завърне?