Защо дългият престой на едно място убива автомобила

21 юли 2025, 15:11 часа 957 прочитания

Ако колата е оставена да работи дълго време без движение - особено през зимата или лятото, горивото в резервоара започва да се разгражда. Бензинът губи октановото си число, фракциите се изпаряват, а добавките се разлагат. В дизеловите двигатели се натрупва мътна утайка, а в хибридите горивото може да „застоява“ в резервоара с месеци, тъй като двигателят рядко работи. Всичко това води до образуването на смоли, сажди и лакови филми, които се утаяват в резервоара и започват да разрушават горивната система.

Хиляди нови коли гният в Германия заради ниско търсене

Водата от конденз постепенно се натрупва на дъното, особено в студен климат. Влагата причинява корозия, ръжда и развитие на бактерии. При дизеловото гориво това е особено опасно: появяват се горивни „водорасли“, които запушват филтрите. При старите автомобили дори самият резервоар ръждясва - след това метални люспи преминават през цялата система.

След дълъг период на бездействие, колата може да запали, но скоро след това да спре. Старото гориво губи свойствата си, причинява детонация и намалява мощността. Смолите и ръждата запушват решетката на горивната помпа, филтъра и инжекторите. Помпата е претоварена и ако е дизелов двигател, горивната помпа за високо налягане може да се повреди. При хибридите ситуацията не е по-добра - поради дългосрочното съхранение на гориво често се случват прекъсвания на запалването и грешки в двигателя.

Още: Кои признаци подсказват, че е време за смяна на съединителя?

Особено трудно е при по-тежки условия - студовете причиняват циклична кондензация, топлината ускорява разлагането на бензина. В същото време под палещото слънце, горивото губи свойствата си само след 10-14 дни. А качеството на горивото на съмнителни бензиностанции само влошава ситуацията - в резервоара попадат мръсотия, влага и утайки. Някои бензини стават напълно нестабилни само след един месец.

За да избегнете проблеми, е важно да съхранявате колата с пълен резервоар, ако е възможно, да излизате поне веднъж на няколко седмици, да използвате стабилизатори на горивото преди „консервация“ и да не зареждате на съмнителни бензиностанции. Преди да стартирате след дълъг период на неактивност, си струва да проверите състоянието на горивото, да смените филтрите и да почистите резервоара, ако е необходимо. Това ще помогне да се избегнат повреди и да се поддържа горивната система в работно състояние.

Как да разберете, че джантата е крива

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Велизар Георгиев
Велизар Георгиев Отговорен редактор
Новините днес