Новият филм на Роман Полански получи хладен прием на кинофестивала във Венеция, съобщи АФП. "Дворецът" бе прожектиран извън конкурсната програма и в отсъствието на режисьора.
Още: Филмови акценти на "Синелибри" 2025: Какво да не пропускаме извън конкурсната програма
Още: Великият Гари Олдман бе посветен в рицарство от принц Уилям (ВИДЕО)
Филмът е далеч от великите филми на Полански като "Пианистът" или "Бебето на Розмари", съобщава Франс прес. Комедията е с бюджет от 21 млн. евро.
Новият филм на Полански като символ
Още: Феминистки скочиха срещу Уди Алън, Люк Бесон и Роман Полански във Венеция (СНИМКА)
Представянето на филм на Полански, макар и в отсъствието на автора, придоби символично значение. На 90 години режисьорът се възприема като един от най-оспорваните артисти от ерата #MeToo (#Аз също). Обвиненият в сексуални отношения с малолетна Роман Полански живее в Европа, бягайки от американското правосъдие в продължение на 40 години.
Още: В Париж изпратиха легендата Клаудия Кардинале в последния ѝ път (ВИДЕО)
Още: Първата актриса, създадена от изкуствен интелект, хвърли в паника Холивуд (ВИДЕО)
Роман Полански през 1969 г., снимка: Getty Images
Още: Тръмп наложи мито от 100 процента върху филми, продуцирани в чужбина
Още: "Под прикритие" 6: Радина Кърджилова и Павел Иванов с ключови роли в сериала (ВИДЕО)
Лука Барбарески, който е продуцент на филма от италианска страна, каза: "Живеем в настоящето и това, което има значение, е свободата. Изкуството няма нужда от морални оценки. Фестивалът във Венеция трябва да бъде място за експерименти, провокации и свобода на изразяване."
Още: Изнасилената от Роман Полански: Случилото се никога не е било голям проблем за мен
Още: Очакват ни вълнуващи литературни премиери в програмата на "Синелибри" 2025
Още: Стефан Командарев: Няма по-голям сценарист от живота
Според "The Hollywood Reporter" "Дворецът" е продаден в Италия, Испания, Израел, Белгия, но не и в САЩ и Франция. Прожекции на предишния филм на Полански - "Аз обвинявам", не се състояха в англоговорящи държави.
"Не разбирам защо при това положение големите платформи като Paramount, Amazon, StudioCanal и Netflix показват филми на Роман Полански всеки ден и печелят милиони", каза още Барбарески, цитиран от БТА.
Другото голямо отсъствие на деня бе на Брадли Купър, но не се отбеляза като толкова противоречиво. Купър не дойде във Венеция заради продължаващата стачка на актьорите в Холивуд.