Почина режисьорът на "Огнените колесници" Хю Хъдсън

11 февруари 2023, 21:21 часа 2146 прочитания 0 коментара

Британският режисьор Хю Хъдсън, който придоби световна слава с филма си "Огнените колесници", е починал в петък на 86-годишна възраст след кратко боледуване.

Още: Може да достигне космическа цена: Продават на търг лазерния меч на Дарт Вейдър

Още: Създателят на "Peaky Blinders" ще вдъхне живот на новия филм за Джеймс Бонд

"Огнените колесници" от 1981 г. е дебютният пълнометражен игрален филм на Хю Хъдсън. Сюжетът е по истинска история и разказва за двама британски лекоатлети - евреинът Харълд Ейбрахамс (изигран от Бен Крос) и набожният християнин Ерик Лидъл (в ролята Иън Чарлсън), които се състезават на Олимпийските игри в Париж през 1924 г. Филмът получава четири награди "Оскар" - за най-добър филм, най-добър оригинален сценарий, най-добър дизайн на костюмите и най-добра музика, дело на Вангелис.

Хю Хъдсън е роден в Лондон през 1936 г. Завършва елитното училище "Итън". След служба в армията, през 60-те години на миналия век той започва да се развива в рекламната индустрия, след което се насочва към документалистиката, пише БТА. 

Британският режисьор е бил гост на София Филм Фест.

Още: Програмата на Sofia Summer Fest 2025 през август: Много кино и важни акценти

Още: 9-ият София Филм Фест в Челопеч отново среща киноманите с нови български филми

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Яна Баярова
Яна Баярова Отговорен редактор
Новините днес