Глобалното затопляне на Земята нанася сериозен ущърб на водния кръговрат в природата и може да провокира разрушителна суша в близките години. Това твърди ученият Питър Глейк в подкаст за климата в новините на Yahoo. Питър Глейк е почетен президент и съосновател на Тихоокеанския институт, фокусиран върху проблемите на питейните води.
Още: Сривът в Испания показа: Европа трябва да се стреми към "зелена" електрическа мрежа
Още: Кибератака или климатични промени: Какво стои зад спирането на тока в Испания (ВИДЕО И СНИМКИ)
Климатичният провал: Според учените глобалната катастрофа е неизбежна
Той отбелязва, че повишението на температурите увеличава потреблението на водни ресурси.
Водата в нашите язовири се изпарява все по-бързо. За поливане на селскостопанските култури е необходима все повече вода, казва специалистът. По думите му прогнозите за изменения на климатичния цикъл започват да се сбъдват: въздействието на този процес върху природата започва да расте.
Още: Стари и болни: Липсата на грижа съсипва горите на България (СНИМКИ)
Глейк се позовава на това, че политиците по-рано игнорирали учените, които отдавна бият тревога за надигащите се катаклизми. Ако властите били реагирали по-рано, можело поне да се смекчат последствията от глобалното затопляне, смята Глейк.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Глобалното затопляне променя телата ни. На какво ще заприличаме?
Още: Учени алармират: Този орган ще пострада най-много от глобалното затопляне
Специалистите неведнъж са посочвали необходимостта да се ограничи повишението на температурите в пределите на 1,5 – 2 градуса по Целзий. За да се постигне тази цел, над 190 страни подписаха през декември 2015 година Парижкото споразумение по климата. То определя план за действия по смекчаване на глобалното затопляне.
Последните 7 години били най-топлите за цялата история
Документът не предполага пълен отказ от изкопаеми горива, но държавите трябва да предприемат мерки по адаптация към измененията на климата, съкращаване на вредните емисии и преход към възобновяеми източници на енергия.
Още: Мащабни валежи, наводнения и два циклона: Времето около и след Великден
Още: Meteo Balkans: Геомагнитна буря клас G1-G2 ни застига до дни