И на втора инстанция потвърдиха присъдата на Семерджиев за катастрофата на „Черни връх“

22 април 2024, 19:09 часа • 1888 | прочитания

Софийският апелативен съд потвърди присъдата от 20 години затвор за Георги Семерджиев. Това съобщи bTV, като се позова на адвокатите на двете жертви на ужасяващата катастрофа на бул. „Черни връх“ в София Хариет и Христина.

Още: БОЕЦ: "Гранична полиция" е пазила камион с контрабандни цигари за канала в Пловдив

Още: Откриха мъртво 18-годишно момиче в Хасково, задържан е 17-годишен младеж

Решението на Софийския апелативен съд е излязло този следобед. То изцяло потвърждава решението на поръвонистанционния съд. Към този момент обаче, информацията не е официално потвърдена от съда.

Припомняме, че на първа инстанция Георги Семерджиев беше признат за виновен по пет обвинения – за причинената катастрофа с две жертви на бул. „Черни връх“ в София, за това, че е шофирал след употребата на амфетамин и метаамфетамин, за използването на фалшивата му шофьорска книжка, за фалшивите номера на колата и за притежание на метамфетамин.

Още: Съдът заседава по делото на Семерджиев за побой с мачете

Още: Бременните кошути този път няма да спрат събарянето на хотела на Вълка край яз. "Искър"

Още: Хипотеза "катастрофираш тежко и те мамят с парите за пътна помощ": Почват проверки

Днешното решение на съда може да се обжалва и пред Висшия касационен съд. Дали това ще се случи и какви са мотивите за него – най-вероятно ще стане ясно утре.

Катастрофата

Фаталната катастрофа стана през юли 2022 година на бул. "Черни връх" в София. След удар в таксиметрова кола, джипът на Семерджиев се блъсна в асансьора към метрото и се разполови. Според експертизите по делото Семерджиев е шофирал с над 160 км/час.

Още: Близка до ДПС стана заместник на Сарафов

Още: Зад тази акция седи Пеевски: Иван Демерджиев за ареста на шеф на митницата в Пловдив

Първоначалната версия на Семерджиев беше, че не е шофирал джипа. Пред съда той твърдеше, че е бил отвлечен. Затова разследващите трябваше да го свържат с колата в момента на катастрофата с възможно най-много доказателства. Ключова за обвинението е ДНК експертизата, установила следи от жертвите по подсъдимия, тъй като пипнал колата си. Освен това на мястото беше открита едната маратонка на Семереджиев, а другата - в дома му.

Още: Осъдиха Георги Семерджиев за кражба на гориво

Още: Ченгеджийски номера или мутренски похвати? Нов скандален случай с полицай увреди ученичка, твърди сигнал

Още: Делото "Дебора": Друг мъж нанесъл нараняванията по тялото ѝ

От съдебнопсихиатрична експертиза стана известно, че при разговор с психиатър Семерджиев e казал, че е употребявал от време на време амфетамин, метамфетамин и други вещества, както и че може би е взел метамфетамин от пет до седем дни преди задържането му.

Още: Семерджиев е употребил наркотици, но не се знае преди или след катастрофата

Разследващите установиха още, че тъй като не е имал ключове, той е повикал вече бившата полицайка Симона Радева, заподозряна, че му е осигурявала протекция. Според обивнителния акт тя му е осигурила стълба, по която да влезе в дома си.

Десетки полицаи също бяха разследвани заради катастрофата със Семерджиев и съмненията за "чадър" над него. Заради случая над 10 началници в МВР бяха наказани. Сред тях са трима директори на районни управления в София – на 5-о, 6-о и 7-о РУ.

Още: На втора инстанция: Делото "Семерджиев" е на финалната права

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес